Tüp Bebek Hakkında Bilinen 6 Yanlış Bilgi

Anne olma hayalini gerçeğe dönüştürme yolunda önemli bir alternatif olan tüp bebek uygulaması sanıldığı gibi ağrıya ya da acıya neden olmuyor. Ayrıca kadınların belirli bir yaştan sonra tüp bebek ile hamile kalma şansları da yok olmuyor. Bu konudaki yanlış bilgilerinizi doğrularıyla düzeltmeye ne dersiniz?

İnfertilite problemi yaşayan pek çok kadının anne olma hayalini gerçeğe dönüştürmesini sağlayan tüp bebek uygulaması 1988 yılından bu yana ülkemizde de yapılıyor. Ancak maalesef her konuda olduğu gibi tüp bebek uygulaması hakkında da doğru sanılan pek çok yanlış bilgi adeta toplumda kol geziyor. Bu yanlış bilgiler çiftlerin tedirginlik yaşamasına ya da yanlış planlamalar yapmasına da sebebiyet verebiliyor. İşte tüp bebek hakkında doğru sanılan yanlışlardan bazıları…

pozitif hamilelik testi

YANLIŞ 1: “Tüp Bebek İle Hamilelik Kesindir”

DOĞRU: Çok sayıda kişi tüp bebek uygulamasının kesinlikle hamilelik ile sonuçlanacağı kanısındadır. Oysa bu uygulama ile hamile kalınabilmesi olasılığı % 50’dir. Yani her tüp bebek uygulamasının mutlaka hamileliği sağlayacağı yönünde bir kesinlik yok.

tup bebek agrilimidir

YANLIŞ 2: “Tüp Bebek Anne İçin Çok Ağrılı Bir Süreç”

DOĞRU: Tüp bebek uygulaması anne adayında ağrıya ya da acıya neden olmaz. Aksine ağrısız geçen bir süreçtir. Yalnızca küçük iğneler vurulması gerekir ve anne adayı bu iğneleri evde kendisi dahi yapabilir.

tup bebek ikinci deneme

YANLIŞ 3: “Hamilelik İkinci Denemeden Sonra Olur”

DOĞRU: Hamileliğin deneme sayısı ile hiçbir ilgisi yok. İlk tüp bebek uygulamasında hamile kalan binlerce kişi olduğu gibi, yedinci hatta onuncu tüp bebek denemesinde dahi hamile kalamayan binlerce kişi var. Kaç deneme yapıldığına bağlı olarak hamilelik olasılığı artmaz ya da azalmaz.

negatif hamilelik testi

YANLIŞ 4: “30’lu Yaşlardan Sonra Tüp Bebek Uygulaması İşe Yaramaz”

DOĞRU: Tüp bebek uygulamasında annenin yaşı elbette önemli… Ancak her yaşta kadınlar bu uygulama ile hamile kalabilir. Yaşın önemi ise yumurtalık rezervi ile ilgilidir. 35 yaş sonrasında yumurtalık rezervi azaldığı için hamile kalma olasılığı düşer.

hamilelikte surekli yatmak

YANLIŞ 5: “Tüp Bebek Denemesinden Sonra Kadın Sürekli Yatmalı”

DOĞRU: Eğer anne adayında düşük şüphesi ya da tehlikesi yoksa tüp bebek uygulamasından sonra sürekli yatılmasına gerek olmaz. Anne adayı günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Sadece çok fazla yorulmaması ve ağır kaldırmaması önerilir.

erkekte kisirlik sorunu

YANLIŞ 6: “Erkeğin spermi az ise tüp bebek denemesi işe yaramaz”

DOĞRU: Erkeğin sperminin az olması hatta hiç sperminin olmaması dahi tüp bebek uygulamasını engellemez. Çünkü spermi olmayan erkeklerin yumurtalıklarından doku alınabiliyor ve sperm üretilebiliyor. Bu yüzden erkeğin sperm durumu, tüp bebek uygulamasında engel olarak değerlendirilmez.