Bebeğimin Hareketlerini Ne Zaman Hissederim?

Gebeliğin 9. haftasından itibaren başlayan hareketlenmeler, sadece ultrason muayenesinde görülebilir ve anne adayı tarafından kesinlikle hissedilmez. Hissedildiği söylense de bu hareketler sadece barsak hareketlerdir. Annenin hissedebileceği hareketler ise 16 ya da 20. haftalarda başlar. Fakat ilk gebeliği olanlarda ise bu durum 22. haftalara kadar uzayabilir.

Anne adaylarının hamile olduklarını öğrendikten sonraki en büyük heyecanı bebeğinin minik hareketlerini hissetmek olur. Yavaş yavaş gelişmeye başlayan bebeğin sağlıklı olduğunu anlamanın en güzel yolu minik tekmelerini karında hissetmek olur. Peki, bebeğin ilk hareketlenmeleri ne zaman olur? Anne adayı bu kıpırdanmaları ne zaman hisseder?

Bebeğimin Hareketlerini Ne Zaman Hissedilir

Ultrason Muayenesinde Bebeğin Hareketler Görülebilir mi?

Anne karnında, bebek henüz çok küçük olduğu 9. haftalarda hareketlenmeye başlar. Bunun yanı sıra ultrason muayesinde de bu hareketlenmeler görülebilir. Özellikle rahmin sallanmasında bebek refleks olarak bu duruma tepki verir. Ancak bu dönemlerde bebek çok küçük olduğu için bu hareketler anne tarafından hissedilemez. Bazı anne adayları bu haftalarda bebeklerinin hareketlerini hissetiklerini söyleseler de bu durum tamamen barsak hareketleridir.

bebek hareketleri

Bebek yeterince büyümeye başladığında gebeliğin ileri ki dönemlerinde bu hareketler hissedilmeye başlanır. Bu hareketler rahim duvarına kadar erişebilir şiddette olabilir. 16 ve 20. haftalarda mümkün olan bu hareketler, ilk gebeliklerde daha geç hissedilebilir ve 22. haftaya kadar uzayabilir. İkinci ya da üçüncü gebeliklerde daha erken 16. haftalarda hissedilir.