22. Hafta Gebelik

22. hafta gebelik dönemi itibari ile tüm vücut bölgenizde tüylenme yaşamanız muhtemeldir. Saçlarınızda dahil belirgin bir gürleşme meydana gelebilir. Dert etmeyin doğum sonrasında her ne kadar saçarlarınızın aynı kalmasını isteseniz de hepsi normal düzeyine dönecektir.

Topuklu ayakkabılara ara verme zamanı çoktan geldi artık ayaklarınızda karnınıza paralel büyüme gösterebilir. Yarım numara kadar genişlemiş olan ayaklarınız için ortopedik düz ayakkabılar kullanmalısınız.

22 hafta gebelik

Bebek İçin Gebelikte 22. Hafta

Her şey yolunda bebeğiniz dünyaya geliş yolculuğunun ikinci yarısında gelişmeye devam ediyor.

Yaklaşık olarak 500 gr. ağırlığına ulaşmış olan bebeğiniz küçük bir insan halini almış, kaş ve kirpik oluşumu tamamlanmıştır.

22 hafta bebek gelisimi

Uyku ve uyanma durumları düzene girmiş olan bebeğinizin artık dokunmalarınızı hissedecek kadar sinir ve beyin gelişimi gerçekleşmiştir.

22. hafta oldukça yoğun olan bebeğinizin akciğerlerinde doğumdan sonra oksijenle dolmasını sağlayacak sürfaktan denilen maddenin üretimi başlamıştır.

Yine 22. haftanın gelişmesi olarak pankreas insülin salgılaması başlamıştır. Bebeğinizin göz rengini belirleyecek olan iris oluşmaya başladıysa da henüz göz rengi ortaya çıkmamıştır.

Kırmızı kan hücreleri hızla artarak kan yapımına başlar. Safra kesesi ve karaciğeri çalışır durumdadır ve bebeğinizin bilirubin salgısı artar.

2. Trimester 22. Hafta Bebek Ultrason Videosu

22. haftada göz kapakları ve burun delikleri şekillenmiştir. Kasları güçlenmeye devam ederken tat duyuları da gelişim gösterir.

Bebeğiniz erkek ise testisleri karın boşluğundan aşağı doğru inmeye başlamıştır. Eğer kız ise rahim ve yumurtalıklar yerini almış ve vajina oluşmuştur.

22 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Bu hafta sizin için en büyük sorun ayak şişlikleri ve bel ağrıları olasılığıdır. Gün içinde çok fazla ayakta kalmamanızı önermekle birlikte kısa ve düzenli yürüyüşler bu durumu oldukça hafifleteceği için önerilir.

Bel ağrılarından şikayetçi olanlarınız için en akılcı öneri ağırlık merkezinizi dengeleyerek hareket etmeniz olacaktır. Karnınızı taşıyabilmek için en rahat duruş pozisyonunu belirlemeli ve kambur durmaktan kaçınmalısınız. Oturma pozisyonunda ise bir tabure ya da yastık yardımı ile dizlerinizi göbeğinizden yüksek bir konuma getirerek oturmanızı tavsiye edebiliriz.

2. Trimester 22. Haftada Anne Karnı Nasıl Görünür?

22. hafta gebelik dönemi itibari ile tüm vücut bölgenizde tüylenme yaşamanız muhtemeldir. Saçlarınızda dahil belirgin bir gürleşme meydana gelebilir. Dert etmeyin doğum sonrasında her ne kadar saçarlarınızın aynı kalmasını isteseniz de hepsi normal düzeyine dönecektir.

22. hafta hamilelik döneminin diğer olası sorunu da midenizdir. Geceleri mide yanması şikayetleri ile uyanabilirsiniz. Özellikle iyice yükselmiş olan uterusunuz mide bölgenize bası uygulamakta ve bu durum sonucunda mide yanması ve asiti artışı durumu yaşayabilirsiniz.

Hafta Hafta Hamilelik Yirmiikinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Hafta Hafta Hamilelik Yirmiikinci Hafta Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

22 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?
22 haftalık gebelik, genel olarak bebeğin gelişimini hesaba katarak 5 aylık bir dönemi temsil eder.

22 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Ne Kadar Büyür?
Sayfamızın yukarısında yer alan "22. Haftada Anne Karnı Nasıl Görünür?" videomuzdan inceleyebilirsiniz.

22 Haftalık Bebek Anne Karnında Neler Yapar?
22 haftalık bebek anne karnında hızla gelişmeye devam eder. Bu dönemde bebeğin kasları ve organları daha da güçlenir, hareket kabiliyeti artar.

22 Haftalık Bebek Tekme Atar mı?
22 haftalık bebek genellikle anne karnında hareketlidir ve bu dönemde anneler bebeğin ilk tekme atışlarını hissedebilir. Ancak, bebek her gün düzenli olarak hareket etmeyebilir.

Son güncelleme: 29/02/2024


<< Önceki Hafta Sonraki Hafta >>