Hamilelikte Halsizlik Sorununa Karşı Yapabileceğin 10 Şey

Hamilelikte halsizlik problemleriyle karşılaşan anne adayları özellikle ilk ve son trimester’leri zorlu geçirebiliyor. Siz de bu bitkinlikten ve halsizlikten kurtulmak istiyorsanız, halsizliğe karşı neler yapabileceğinizi öğrenerek üzerinizdeki yorgunluğu atabilirsiniz.

hamilelikte halsizlik ne zaman baslar

Hamilelikte Halsizlik Neden Olur?

Hamilelik dönemi ile birlikte vücuttaki hormon seviyeleri yükselir. Daha fazla kan üretimi de bu dönemde başlar. Kalp atışları hızlanırken, kan şekeri düşer ve metabolizma enerji yakarken daha fazla çalışır. Bütün bunlar kişilerin halsizleşmesine sebep olur. Ayrıca hamileliğin son dönemlerde yaşanan doğum korkuları da psikolojik değişimlere yol açabilir. Bütün bu durumlar halsizliği tetikleyici sebeplerdir.

Hamilelikte Halsizlik Ne Zaman Başlar?

Hamilelik dönemindeki halsizlik sorunları hamileliğin birinci trimester’iyle birlikte görülebilir. Bebeğinin, kendisine hayat sistemi olan plasentayı yapmaya çalışması ilk trimester’in sonuna kadar devam etmektedir. Hamileliğin üçüncü trimester’inde ise iyice büyümeye başlayan karnın yaptığı ağırlık ve doğum ile ilgili endişeli düşünceler sebebiyle de halsizlik hissi artabilir.

hamilelikte sut icmek

1. Bol Sıvı Tüketimi

Hamilelikte halsizlik sorunu ile karşılaştıysanız vücudunuzun susuz kalması bu duruma sebep olmuş olabilir. Hamilelikteki bulantı ve kusmalar da dehidrasyona sebep olabilir. Her gün 2 litre kadar su tüketmeye özen göstererek vücudunuzun susuz kalmasını engelleyebilirsiniz.

2. Dinlenmeye Zaman Ayırın

Gün sonunda kendinizi aşırı bitkin hissediyorsanız akşamları dışarıya çıkmak yerine biraz dinlenmeyi deneyebilirsiniz. Eğer çalışan bir anne adayıysanız iş yerinde dinlenmeniz mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda molaları ve öğle tatillerini iyi değerlendirmeniz gerekebilir.

gebelikte halsizlik

3. Düzenli Beslenme

Enerjinizi yüksek tutabilmek için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir. Her gün yeteri kadar kalori almaya, protein, karbonhidrat ve protein açısından zengin olan yiyecekleri tüketmeye dikkat etmelisiniz. Bu tür gıdalar size uzun süreli enerji sağlayabilmektedir.

4. Demir Açısından Zengin Gıdalar

Hamilelikte kan seviyesinde ve hacminde artışlar olur. Bu sebeple, vücudunuzun daha fazla kan hücresi ve demir üretmesi gerekir. Hamilelikte kendinizi halsiz hissediyorsanız bunun sebeplerinden biri demir eksikliğine bağlı kansızlık olabilir. Anemi, hamilelikte halsizlik ve çarpıntı problemlerini bir arada da yaşamanıza sebep olabilir.

Hamileliğinizde yorgunluktan dolayı ciddi bir şekilde şikayetçiyseniz mutlaka kan testi yaptırmalısınız. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler, pekmez ve kuru baklagiller demir açısından zengindir. Bu gıdaları bol bol tüketmeye çalışmalısınız.

hamilelikte yemek yemek

5. Sık Sık Yemek

Günde 6 öğün olacak şekilde beslenmeniz, hamilelikte karşılaşabileceğiniz halsizlik problemlerine karşı iyi gelecektir. Kan şekerinizi belirli bir düzeyde tuttuğunuz zaman kendinizi enerjik hissetmeye de başlarsınız. Bu sebeple, öğün atlamadan dikkatli bir şekilde sık sık atıştırmalısınız. Uzun süreli enerji verecek sağlıklı atıştırmalıklara da yönelebilirsiniz.

6. Şekeri Azaltın

Kafein ve şeker ani enerji düşüşlerini engellemez. Şekerli gıdalar sizi bir süreliğine enerjik hissettirir. Ancak kısa bir süre sonra kan şekerindeki hızlı yükselmenin ardından kendinizi tekrar bitkin ve yorgun hissedersiniz. Bu sebeple, şekerli gıdaların halsizliğinize iyi geleceği yanılgısından kurtulmalısınız.

hamilelikte uyku

7. Uykunuzu İyi Alın

Gece 1 saat fazla bile uyusanız gündüz kendinizi daha fazla dinlenmiş hissederek bulabilirsiniz. Geceleri uzun saatler boyunca televizyon izlemeyerek, erken yatarak ve her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmaya dikkat ederek düzenli bir uyku düzenine geçiş yapmalısınız. Ancak aşırı uykunun da halsizliğe sebep olabileceğini asla unutmamalısınız.

8. Egzersiz

Gün içerisinde kendinizi yormadan mümkün olduğunca hareket etmeye çalışın. Ufak ve düşük tempolu yürüyüşler ve hamileler için uygun olabilecek egzersizlerin gücünden yararlanın. Koltuğa yatıp uzanma fikri size daha cazip gelse bile harekete geçin ve egzersizi ihmal etmeyin.

hamilelikte egzersiz

9. Başkalarının Sizi Şımartmasına İzin Verin

Hamileliğin tadını biraz olsun çıkartmanızdan kimseye zarar gelmez. Ailenizden birileri sizi ziyarete geldiği zaman evinizi temizlemenize yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle dinlenmek için fırsat yaratmış olursunuz.

10. Tadını Çıkartın

Eğer ilk defa bebek bekliyorsanız ve ilk hamileliğiniz ise günlerin tadını çıkartmaya çalışın. Yeterince dinlenmeniz, evinizi pırıl pırıl tutmanızdan ya da şahane yemekler yapmanızdan daha önemlidir. Bulaşıklarınız ve yemek masanızdaki tozlar bir süre daha bekleyebilir.