Mutlu Bir Hamilelik için Tavsiyeler

Mutlu ve sağlıklı bir hamilelik için anne adayının olabildiğince stresten uzak durması gerekir. Bu dönemde anne adayı kendisini sinirlendirecek ve üzecek olan her şeyden uzak durmalıdır. Hamilelik döneminde normalin aksine kat kat daha duygusal olan anne adayı tüm sorunlarını eşi ile paylaşmalı ve her fırsatta onun yardımını almaktan çekinmemelidir. Alacağı her destek anne adayını daha fazla rahatlatacaktır.

Bir kadının en güzel dönemlerinden biri olan hamilelik süreci, güzel olduğu kadar sıkıntılı bir dönemdir. Hem fiziksel hem zihinsel hem de duygusal değişimler yaşayan anne adayı bu özel döneminde her zamankinden daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar. Hormonların değişimi nedeniyle hassasiyetinin en üst düzeylerine çıkan anne adayı daha sinirli ve daha endişeli bir ruh haline bürünür. Bu durumun tamamen hamileliğe bağlı olarak geliştiği bilinmeli ve çevresinin desteği almalıdır. Bunun yanı sıra anne adayı da hem kendi hem de karnındaki bebeği için daha dikkatli davranmalıdır.

Mutlu Bir Hamilelik için

Anne adayı hamile olduğunu ilk öğrendiği anda kendisi için en güzel dönemin başladığını düşünmeli ve mutlu olmalıdır. Bu dönemde bebeği için faydalı bilgilerin yer aldığı kitapları, uzman makalelerini ve yararlı TV programlarını izleyebilir. Bunun yanı sıra bebeği ile konuşabilir ve her gün onun geliştiğini hayal ederek kendini motive edebilir. Ailesi ve çevresi ile bebeği hakkında konuşmak onu stresten uzaklaştıracak ve zihinsel olarak rahatlamasına olanak sağlayacaktır.

Hamilelikte Eşinizden Destek Alın

Bir bebeğe sahip olacağını öğrenen anne adayları, ilk haftadan itibaren hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için kendini, stres yaratabilecek olan insanlara ve olaylara karşı korumaya almalıdır ve onlardan uzak durmalıdır. Bu dönemde sadece bebeğine ve sevdiği kişilere odaklanmalıdır. Kendisini üzen konuları en yakınında ona yardım etmek için her an hazır olan eşine anlatmalıdır. Bu şekilde hem çözüm bulabilir hem de rahatlayabilir.

Gebelikte Eş Destegi

Anne adayı gebelik süresi boyunca kendisine yardımcı olabilecek bir uzman hekim ile görüşmelidir. Hem cinsi ile rahat ediyorsa doktorunun bayan olmasına özen göstermelidir. Doktoruna güvenmeli ve her sorununda zaman fark etmeksizin arayabilmelidir. Anne adayı sağlığı konusundaki endişelerini mutlaka doktoru ile paylaşmalı ve fikir almalı.

Hamilelikte Günlük Planlar Yapın

Hamilelik süresi boyunca anne adayı çok kolay bir şekilde depresyona girebilir. Bu şekilde bir sorun ile karşılaşmamak için anne adayı her gün kendine ait bir program yapmalı ve yorulmayacak şekilde de uygulamaya çalışmalıdır. Böylece boş kalmamış olur ve zamanını iyi değerlendirerek kendini depresyondan koruyabilir. Doktorun önerisi ve izni ile keyifli spor aktiviteleri yapılabilir.

Anne adayının kendini stresli hissettiği geçiş dönemlerinde doktorun önerdiği spor aktiviteleri düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Anne adayının kendisine ayırdığı her an özel olmalı ve keyif almaya yönelik planlanmalıdır. Aksi takdirde yapılacak olan fazla sinir ve stres bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Mutlu bir anne bebeğinin daha sağlıklı büyümesini garantileyen bir annedir. Riskli geçen bir gebelik dönemi evliliklerde eşlerin aralarında çoğu zaman sorun yaratabiliyor. Bu sürelerde en büyük görev eşlere düşer. Anne adayına karşı daha nazik ve daha anlayışlı davranmalıdır. Bu sürenin geçici olduğunu unutmamalıdır. Hatta mümkünse aradaki bağı daha da kuvvetlendirmek için anne adayı ile birlikte aktivitelere katılmalı ve bebek için alışveriş yapılmalıdır. Anne ve babalar gebelik döneminde zaman zaman bebekleri ile konuşmalıdırlar. Bu durum hem bebeği hem de anneyi olumlu yönde etkileyecektir.