Anne ve Bebek Arasındaki Özel Bağ

Şüphesiz ki anne ile bebek arasındaki özel bağ, bebeğin anne rahmine düştüğü ilk anda oluşur ve doğumun gerçekleşmesi ile daha da kuvvetlenir. Bebeğini ilk defa gören anne ömür boyu sürecek olan bu özel bağın ilk adımını atar. Uzun süre bekledikten sonra bebeğini kucağına alan anne hayatının sonuna kadar onu korumak için elinden gelenin fazlasını yapar.

Bir annenin evlendikten sonraki en güzel heyecanı bir bebeği olacağını öğrenmesidir. Bebeğini dokuz ay boyunca karnında taşıdıktan sonra doğumu ile birlikte kendini dünyanın en mutlu insanı hisseden anneler, bebeklerini kucaklarında aldıklarındaki o tarifsiz duyguyu ömürlerinde bir kez daha yaşamamışlardır. Bebeğini ilk defa gören anneler bu masum varlığı gözleri, elleri ev en önemlisi kalpleri ile sahiplenir. Bu samimiyet ve sıcaklık bebeğin ve annenin arasında hayatın sonuna kadar kurulmuş özel bir bağın ilk adımıdır.

anne olmak

Bebeklerin bir yaşlarını dolduracakları ana kadar geçen zaman dilimi bebeğin duygusal gelişimi için büyük önem arz eder. Dünyaya geldiğinde ilk olarak annesi ile karşılaşan ve onun sıcaklığı ile kendisini güvende hisseden bebek ile bebeğini uzun bir bekleyiş sonrasında kucağına alarak onu her kötülükten korumak için yemin eden bir annenin hissettiği duygusallık aynı derecededir.

Annenin Bebeğine Karşı İlk Hisleri

Bir annenin bebeğine karşı olan ilk hislerinin oluşması kişiden kişiye göre değişir. Kimi anneler bebekleri anne rahmine düştüğü ilk andan itibaren derin duygular hissederken kimileri bebeklerini ilk kucaklarına aldıkları anda, ilk dokundukları anda bu hisse kapılılar. Fakat bazı annelerin anne psikolojisine girmesi daha uzun zaman alabilir. Bebeğini ilk defa kucağına alan bir annenin “neden farklı hissedemiyorum” diyerek üzülmesi gerekmez. Bu normal karşılanan bir durumdur.

anne ile bebek arasindaki bag

Anne ile bebek arasındaki özel bağın hemen oluşması gerektiği gibi bir kaide yoktur. Doğumdan birkaç gün sonra bu bağ kendiliğinden güçlenir. Bu bağın hemen oluşmamasının nedeni ise tamamen annenin yaşadığı doğum korkusu, ağrılar ve komplikasyonlardır. Doğumdan sonra yavaş yavaş toparlanan anneler, bebekleri ile daha fazla ilgilenmeye başladıkları anda kendilerini bu varlık için çok değerli hissederler ve onlar da anneler için çok değerlidir. Bebeğin duygusal gelişimi annenin her davranışına göre olumlu ya da olumsuz yönde etkilenir.

İlk bebeğini dünyaya getiren anneler, gerek tecrübesiz oluşları gerekse de genç olmaları yüzünden bebeğin sorumluluklarını hemen idrak edemeyebilirler. Bu sorumlulukların onlar için şart olduğunu bebeklerini emzirmeye başladıkları anda ya da bebeklerinin onlara karşı muhtaç oluşlarını anladıkları anda fark edebilirler. Anne sevgisi ve ilgisi ile büyüyen çocuklar her adımlarını annelerinin güvenleri sayesinde daha emin şekilde atarlar ve arkadaş çevresinde daha sağlıklı iletişim kurabilirler.