Laparoskopi Ne Zaman, Kimlere Yapılır?

Karın hastalıklarının araştırılmasında kullanılan endoskopi yöntemine laparoskopi denir. Karında küçük bir delik açılması işlemidir. Açılan deliğe kamera sokularak, karın içi incelenir. Kadınlarda kısırlık sorunu olduğunda bu yöntem uygulanır. Doğum kontrolü yöntemlerinden tüp bağlanmasında uygulanır. Genel anestezi ile yapılır. Karına atılan kesiklerin içine karbondioksit verilir ve karın şişirilir. Diğer kesiğeyse endoskopi uygulanır.

Kapalı bir ameliyat türü olan Laparoskopi, bir iğne yardımıyla göbekten girilerek rahim içinin gözlemlenebildiği cerrahi işlemdir. Uzmanlar tarafından en konforlu tedavi yöntemi olarak nitelendirilen Laparoskopi genel olarak tüplerle ilgili sıkıntısı bulunan hastalara yapılır. Tüplerde oluşan hasar, bu hasarın ortaya çıkmasına neden olan durum Laparoskopi sayesinde öğrenilebilir. Bu işlem genel olarak hastanın adet bitimi haftası içerisinde, anestezi yapılarak gerçekleştirilir.

Laparoskopi

Neden Laparoskopi?

Tüplerde oluşan problemleri öğrenmenin en sağlıklı yolu olan Laparoskopi, karında herhangi bir kesiğe neden olmadığı için estetik sorun yaratmaz. Sosyal hayata dönüşün oldukça kısa sürdüğü bu işlemden sonra 4 - 6 saat arasında hastanede dinlenildikten sonra çıkış yapılabilir. Yapılan işlem sonucunda karın içinin çok yapışık olduğu tespit edilmiş ya da hidrosalpenks gözlenmişse 24 saat boyunca hastanede gözlem gerekebilir.