Anne ve Bebeği Birbirine Bağlayan 5 Mucize

Bir anne bebeği yanında değilse, tam olarak mutlu olamaz. Onun için hayat hep yarımdır. Bir bebek için de aynı durum geçerli. Anneleri yanlarında değilse, onları çok mutlu görmeniz olanaksız. Bunun nedeni anne ile bebek arasındaki o güçlü bağlardır. Aralarında sadece sevgi bağının olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Annelerle bebekler arasında çok kuvvetli bir bağ bulunuyor. Dünyanın her yerinde geçerli olan ve hatta sadece insanlara değil hayvanlara da özgü olan bu bağ, aslında bebek henüz dünyaya gözlerini açmadan oluşmaya başlar. Yaşam boyunca devam eden bu kuvvetli bağa dair halen bilimsel araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Bir bölümü keşfedilmiş olsa da anne ve bebek arasındaki mucizevi bağ henüz tam olarak anlaşılabilmiş, nedenleriyle ortaya konabilmiş değil. Peki, anne ile bebekler arasında hangi bağlar var, merak ediyor musunuz?

kordon bagi

1- Kordonla Başlayan Anne – Bebek Bağı

Anneler ile bebekleri arasında kurulan ilk bağ, bebeklerin anne karnında beslenmesini sağlayan kordondur. Bu kordonla beraber annelerine tutunmaya çalışan bebekler aynı zamanda annelerini de hissetmeye başlar. Son derece güçlü olan bağ aynı zamana henüz anne karnındayken bebekleri korumaya da başlar.

Emzirme Bağı

2- Emzirme Bağı

Bebek dünyaya geldiğinde annesi olan arasında olan bağ çok daha fazla güçlenir. Buna zemin olan ise emzirmedir. Anneleri tarafından emzirilen bebekler bir anlamda annelerini ayırt etmeye de başlar. Bu esnada anneler de bebeklerine daha fazla bağlanır. Manevi bir bağ olan bu hisler aslında karşılıklıdır. Bebeklerin annelerini çok uzaktan bile seçebilmeleri, annelerini gördüklerinde gülümsemeleri ve sadece annelerinin kucağında ağlamayı kesmelerinin nedeni de budur.

Koku Bağı

3- Koku Bağı

Zamanla anneler bebeklerinin kokusunun adeta bağımlısı hale gelir. Bebeklerinden bir süre ayrı kaldıklarında en çok kokusunu özlediklerinin dile getirmelerinin nedeni de budur. Aynı şekilde bebekler de annelerinin kokusunu ister, özler ve bağımlısıdır. Annelerinin kokusunu yan odadan dahi alabildikleri biliniyor. Özellikle uykuya dalarken annelerinin kokusunu çok daha fazla isterler. 

Güven Bağı

4- Güven Bağı

Bebeklerle anneler arasında güven bağı oluşur. Özellikle bebeklerin daha yoğun yaşadığı bu bağ, sonsuza dek sürer. Bazı konuda sadece annelerine izin vermeleri bu bağdan kaynaklanıyor. Annelerinin bulunduğu her ortamda bebekler kendilerini güvende hisseder. Güvende hissetmediklerinde ise gözleri hemen annelerini arar.

Sevgi Bağı

5- Sevgi Bağı

Bu bağ aslında bebek ile anne arasında oluşan ilk bağdır. Kordondan dahi önce anne ile bebek arasında sevgi bağı kurulur. Bebekler henüz ultrason muayenesinde dahi görülemiyorken anneler bebeklerini çok seviyordur. Bu yüzden gebelik döneminde vücutlarının en çok korumaya çalıştıkları bölgesi, karınlarıdır.