Normal Doğumun 6 Olumlu Tarafı

Daha fazla acı çekildiği doğru. Doğumdan önce daha fazla ağrı yaşandığı da doğru. Ancak buna rağmen normal yolla doğum yapmanın pek çok olumlu yönünün olduğunu biliyor musunuz? Sezaryende sıkıntı doğumdan sonra yaşanıyor. Normal doğumda ise doğumdan önce sıkıntı yaşanıyor. Fakat bebeğinizi kucağınıza aldığınızda sıkıntılarınızın çok büyük bölümü geride kalmış oluyor.

Anne adaylarını en çok ikileme düşüren soruların başında “normal doğum mu, sezaryen mi” geliyor. Aslında anne adayları sadece kendi durumlarını ya da isteklerini dikkate alarak karar vermeye çalışıyor. Oysa doğumun nasıl gerçekleşeceğine anne adayı ve doktoru birlikte karar vermelidir. Durumunuz sizin seçtiğiniz doğum yöntemine elverişli olmayabilir. Bu yüzden kararınızı vermeden önce doktorunuzla da bu konuyu görüşmelisiniz.

normal dogum faydalari

Normal doğum hikayeleri toplumda o kadar çok dillendirilir ki, anne adayları da normal doğum yapmaktan çekinmeye başlar. Peki, normal doğumun bazı yönleriyle, sezaryenden çok daha cazip olduğunu biliyor musunuz? İşte normal doğumun olumlu yönleri…

1- Doğum Ağrıları

Elbette hangi yöntemle doğum yaparsanız yapın, bazı ağrılarınız olacaktır. Ancak normal doğumdan sonra daha az ve daha kısa süreli ağrı yaşanır. Sezaryen yöntemi ile doğum yapanların yaşadığı ağrı çok daha fazla olabiliyor.

dogum agrilari

2- Süt Gelme Süresi

Yapılan araştırmalar normal doğum yapanların daha kısa sürede süt verebilecek düzeye eriştiklerini ortaya koydu. Eğer normal doğum yaparsanız bebeğinizi çok daha kısa bir süre sonra emzirmeye başlayabilirsiniz.

Süt Gelme Süresi

3- Vücudun Toparlanması

Doğum sonrasında vücudun yeniden eski halini alması ve metabolizmanın da eski düzeyine kavuşması belirli bir süreci gerektiriyor. Yapılan araştırmalara göre normal doğum yapanların sezaryen ile doğum yapanlardan daha kısa sürede vücutları toparlanıyor.

Vücudun Toparlanması

4- İkinci Doğumda Seçme Şansı

Eğer ilk doğumunuzu sezaryen ile yaparsanız, sonraki hamileliklerinizde normal doğum yapma şansınız yok denecek kadar azalır. Ancak ilk doğumunu normal yapanlar ikinci gebeliklerinde doktoruyla görüşerek normal doğumu da, sezaryeni de tercih edebilir.

normal dogum sonrasi

5- Ameliyat Riski

Normal doğumun olumlu yönlerinden biri de ameliyat riskinin olmamasıdır. Dikiş bazı anne adaylarında doğum esnasında kullanılabilir. Ancak sezaryenle olduğu kadar geniş bir kesi uygulanmadığı için daha kısa sürede dikiş bölgesinin iyileşmesi gerçekleşebiliyor. Ayrıca normal doğumda dikişe gereksinim duyulmaması ihtimalinin de olduğunu unutmayın.

Anestezi Riski

6- Anestezi Riski

Anestezi her kim olursa olsun ve her ne amaçla verilirse verilsin, sağlık açısından risk barındıran bir uygulamadır. Normal doğumda anestezi kullanılmaz. Bu yüzden anestezi riskini göze almaya da gerek olmaz. Sezaryen yönteminde ise lokal ya da genel anestezi uygulaması yapılır. Bu da belirli bir riskin göze alınması anlamına gelir.