Hikayemin Kahramanı Kızım Defne

Merhaba Ben Nilgün, Hamilelik dönemimde siteyi sürekli takip ettim ve tüm doğum hikayelerini okudum.Yapmam ve yapmamam gereken çoğu şeyi öğrendim doğumumda o kadar güzel ve kolay oldu.Hepinize çok teşekkür ederim. Hamilelik dönemimde doğum hikayemde benim için mükemmel bir süreçti. Tecrübe edinmiş yaşanmış herşeyi dinledim ve kendime göre doğrularımla yapmaya çalıştım.
Benim hamileliğim herkese ve özellikle bana sürpriz oldu.Evliliğimin 2.yılıydı ve yüksek lisans yapıyordum planlarımın arasında çocuk uzun bir süre yoktu hatta karşı bile çıkıyordum önce kariyerimi tamamlamak ve eşimle gezebildiğimiz kadar heryere gitmek istiyordum. Hamile olduğumu öğrendiğim anda büyük bir şok yaşadım hatta doktora eminmisiniz kist falan olmasın nasil olur diye sorular sorduğumu hatırlıyorum. Yaşadığım şok bir kaç gün sonra sevince hayallere ve korkuya dönüştü. Bulantılar, ağrılar, doğum nasıl olacaktı yoğun bir hayatım vardı okul, makaleler, tez vs hepsiyle başa çıkabilecekmiydim? En zor olanı sigarayı nasıl bırakacaktım. (bknz: gebelikveannelik.com/hamilelikte-sigara-kullanmanin-10-zarari )Kafamda deli sorular hepsine çözüm buldum ve ne olursa olsun olumlu düşünecektim çünkü içimde bana ait, muhtaç bir can vardı.
 
gercek dogum hikayesi
 
İlk iş iyi bir doktor bulmaktı ben en iyisini bulduğuma inanıyorum çünkü hiç unutmayacağım ve herkese söylediğim bir sözü söyledi "aradığım doktor bu" dememe yetti. Sen 'Hamilesin' hasta değilsin istediğin herşeyi yapabilirsin dedi ve o günden sonra serüvene başladık.
 
İlk aylar bulantılarım olmasına rağmen çok zorlu bir süreç değildi sonrası daha da güzel geçti iştahım delice açıldı sağlıklı zamanında yemeğe çalıştım tek sıkıntım gebelik şekeriydi. Şeker yüklemesi (bknz: gebelikveannelik.com/seker-yuklemesi-nedir )kimine göre doğru kimine göre yanlış bu yüzden bizi de ikilemde bıraksalarda ben yaptırdığıma seviniyorum eğer öğrenmeseydim belki daha farklı sonuçlarla karşılacaktım ve bebeğime zarar vericektim. Gebelik şekeri ilk başta eşimle beni korkutsada onunda üstesinden geldik bazı tatlardan mahrum kaldım belki hatta canım çekiyor ama yiyemiyorum bebeğimin bir yeri eksik olur mu diye bile düşündüm. Eskilerden kalma kulaktan dolma öyle şeyler duydum ki inanmasamda acaba dediğim çok oldu. Tatlı olan şeyler hariç tamamen sağlıklı beslendim ve bol bol yürüyüp yüzdüm. Toplam 8 kilo aldım demekki kiloları yapan şekermiş. 
 
Hamilelik süreçimde en büyük destekçim eşimdi ona ne kadar teşekkür etsem az olur yiyemediğim ne varsa asla oda yemedi belki canım isterse diye ve hep destekçim oldu. Doktorumdan izin alarak tatilede gittim havuza da denize de girdim kimin ne dediği çok umrumda olmadı. Suda maç bile yaptım. Nerede hareket orada bereket demişler hareketlerimi hiç kısıtlamadım. Son aya girdiğimde de hazırlıklar tamamdı doğumu beklemeye başlamıştım. Doğumumu hep normal olarak düşündüm ben sezeryandan korkan biriyim hele ki suni sanci beni çok korkutuyordu herşeyin doğalından normalinden yanayım.
 
İlk düşüncemiz tabiki önce bebeğimin sağlığıydı ama normal doğum (bknz: gebelikveannelik.com/normal-dogum ) yapmak istiyordum 38. hafta çatı muayenesinden sonra içim daha da rahatladı doktorum için kıstas çatı kontrolüydü şimdiye kadar ki tahminleri hep tutmuştu eğer muayenede bir korku telaş yada farklı bir durumla karşılaşırsa normal doğumu önermiyormuş neyse ki bana sen yapamazsan kimse normal doğum yapamaz demişti buda  bana ayrı bir cesaret verdi. 
 
39.Hafta bitmek üzereydi ama hala bir kıpırtı yoktu son kontrolden sonra doktorum üç gün sonraya randevu verdi. Ertesi gün yani 20 Kasım günü ağrılarım başladı ama doğumun başladığını hiç düşünemedim doktorum ağrılarımın olabileceğini söylemişti o yüzden doğumdan önceki ağrılar vücudumun hazırlığı diye düşündüm. Rutin günümü yaşarken ağrılarım artmaya başladı kendimi dinlememek ve panik yapmamak için hep birşeylerle uğraştım.
 
21 Kasım gecesi saat tam 04:00 de kemiğime bir şey vurmuştu ve suyum gelmeye başladı eşim hemen uyandı ve hazırlanmaya başladık önce duşa girdim yaklaşık yarım saat duşta kalıp karnımı okşayarak kızımla konuştum sakince arabaya kadar yürüdüm ve hastanenin yolunu tuttuk yaklaşık bir yarım saat yol sürdü bu arada ağrılarım artmaya başladı hastaneye geldiğimde 2 cm açılmam vardı doğumhanede nts ye bağlı beklemeye alındım.
 
Sancılar artıyor zaman geçmiyordu sürekli tuvaletim geliyordu ebeler çok inanmasada her seferinde tuvaletimi yapıyordum. Sabah 9 da doktorum muayene etti herşey güzel açılmanı beklicez sabret dedi. Ama sancılar arttıkça sabır azalıyordu birde ebe akşama ancak doğurursun bu ilk doğumun açılma hemen olmaz dediğinde sabrımın bittiğini hissettim. 9 aylık olumlu bakış açımı korumaya devam ettim dualarla Allah'a sığındım.
 
Son muayenede açılmam tamamdı ve doğum masasına gitmeliydim. İlk önce doktorum geldi ve dedi ki: artık doğuma gidiyoruz senden istediğim doğum esnasında sakın bağırma gücünü sesine değil ıkınmana ver dedi sonra iki ebe biri iğneyle biri tekerlekli sandalyeyle geldi. O kadar çok doğum hikayesi okudum ki bir bayan doğuma giderken oturmuştu ve bebeğinin kafasında biraz yamukluk vardı ayrıntılı hatırlamıyorum ama asla oturmayın demişti aklımda yer etmişti bu durum ben herşeye hazırlıklıydım ilk ebeye asla suni sancı yapmayın istemiyorum dedim ikinci ebeyede ben yürümek istiyorum asla oturmam dedim ve doğumhaneye yürüyerek gittim.
 
Doğum masasına yattım ama benim sancım kesildi nedendir bilmiyorum 5 dakika falan sancının gelmesini bekledik. Malum sancılar başladı bir iki üç derken kızım dünyaya geldi. Ağlayarak yanıma gelen miniğime dokununca sustu o anı hiçbirşeye değişmem. Sonrası daha da kolaydı bir saat sonra ayağa kalktım bir gün sonra evimde  kızımla beraberdim. Hayal bile edemeyeceğim bir hamilelik ve doğum yaşadım.
 
Hikayemin kahramanı kızım Defne ve eşim onlarla herşey çok güzel ve özel. Hayata ne verirseniz karşılığınıda ona göre alırsınız diye düşünüyorum talihsizlikler olabilir herşey bizler için ama annelik çok özel çok güzel. 
 
Nasıl bir hikayemiz olursa olsun sonu muhteşem bir duygu.....
 
Benimde  hikayem bu arkadaşlar sizlere tavsiyem iyi düşünün iyi olsun.....

<< Önceki Hikaye Sonraki Hikaye >>