Rabia Hanımın Pozitif Doğum Öyküsü

Merbaha ben de sizlerle doğum hikayemi paylaşmak istiyorum. Öncelikle kızım bize sürpriz yaptı ve beklemediğimiz bir anda hamile olduğumu öğrendik. Beklemiyorduk çünkü bende polikistik over vardı ve sadece bir ay ilaç kullanıp yan etki yaptığı için bırakmıştım.
İlk aylar baş dönmesi, son aylar ödem (bknz: gebelikveannelik.com/hamilelik-odemi-nedir ) vs gibi ufak zorluklar dışında rahat ve mutlu bir hamilelik geçirdim. 36. Haftaya kadar çalıştım. 37. Hafta kontrolümde suyumun sınırda olduğunu bebeğin kanala indiğini doğumum bir haftaya olabileceğini söyledi doktorumuz. Heyecanla beklemeye başladık. Ama kızımın hemen gelmeye niyeti yoktu. 
 
 
40. Haftam bitmek üzereydi nstde sancı çıkmıyordu. Ben hiç bir doğum belirtisi yaşamadım. Ne ağrı ne sancı ne kasılma. En son pazartesi günü kontrolümüzde çarşamba günü suni sancıyla doğumu başlatma kararı aldık. 
 
40 haftam bitiyordu ve biz de bekleyip risk almak istemiyorduk. Suni sancı (bknz: gebelikveannelik.com/suni-sanciyla-dogum ) ile ilgili duyduğum olumsuz şeyler yüzünden biraz strese girmiştim ama her şey olacağına varır dedik ve hastaneden ayrıldık. 
 
Belim ağrımaya başlamıştı bu arada. Neyse eşimle markete gittik, bankada işlerimizi hallettik, evde yemek yapıp yedik film izledik. Akşamüstü kahverengi akıntım oldu. Doktorumu aradık ve vajinal muayene sonrası normal olduğunu söyledi. Bu arada annemlere haber verdik çarşamba günü geleceklerdi doğuma. Eşimle yaşadığımız şehirde yalnızız. Bu arada belim sürekli ağrıyordu ve karnım sertleşmeye başlamıştı. Bunun doğum belirtisi olduğunu düşünmedik. 
 
Gece duş aldım ve bir buçuk gibi yattık. Bir saat sonra şiddetli bel ağrısıyla uyandım. Eşimi uyandırsam mı hastaye mi gitsek, gitsek ne olacak bir belirti yok ki vs diye düşünürken eşim su içmek için uyandı. Ben de onunla mutfağa giderken akıntım olduğunu hissettim. Bir iki adım daha attım ve birden suyum geldi. Hemen hastaneye gittik. Yolda sancıları hissetmeye başladım. Nstde sancılar yüzü buluyordu. Açılmam bir parmaktı. Yatış yapıldı ve beklemeye başladık. 
 
Sabah sekiz gibi açılmam 3 cmdi. Sonra ona doğru 5 cm oldu ve suni sancı takıldı. Eşim bir an bile elimi bırakmadı. Saat on iki gibi açılmam tamamdı ve doğuma aldılar. 
 
Ikınamayacağım, yapamayacağım diye düşünürken 12.25'te kızımı kucağıma aldım. Sadece 20 dk sürdü doğum ve gerçekten kızımı görür görmez acılarım geçti. 
 
Kızım kucağımda doğumhaneden çıktık ve eşim karşıladı bizi. Bir iki saat içinde ayaklandım. 
 
İnanın bebeğinizin geleceği vakit belli. Stres yapmayın ve bebeğinizi bekleyin. Ve mümkünse normal doğum (bknz: gebelikveannelik.com/normal-dogum )yapın. 
 
Evet sancı çekmek kolay diyemem ama yapabilirsiniz ve çok rahat edersiniz.

<< Önceki Hikaye Sonraki Hikaye >>