Hamilelikte Burun Kanaması ve Tedavi

Gebelikte yaşanan hormon değişiklikleri yüzünden tüm vücut sistemlerinde sorunlar meydana gelir. Özellikle gebelerin karşılaştıkları sorunlardan biri olan burun kanaması, anne adayının gebelikle birlikte artan kan hacminin solunum yollarına ulaşması nedeniyle oluşur. Sigara içen anne adayları bu durum ile daha çok karşılaşır ve kanama zamanla ödeme dönüşebilir. Bol bol sıvı tüketilerek burun kanamalarının önüne geçilebilir.

Hamile bayanların vücut dengesinde ciddi değişimler meydana gelir. Oluşan hormon değişiklikleri çeşitli sistemlerde bozukluklara neden olurken, gebelerin en çok karşılaştıkları problemlerden biri de burun kanaması oluyor.

Gebelikte Burun Kanamasının Nedenleri

Gebelikte burun kanaması ilk olarak hormonel değişikliklere bağlıdır. Annenin bünyesinde kan hacmi artar ve buna bağlı olarak solunum yolları kanlanır. Oluşan aşırı kanlanma durumu da burun kanaması şeklinde tepki verir. Bazı anne adaylarında burun kanaması görülmekle kalmaz, burunda ödem bile oluşabilir.

Gebelikte Burun Kanaması

Hamilelikte burun kanaması sık rastlanan durumlardan biri. Genel olarak 2 ay süreceği bilinirken, bazı anne adayları bebek dünyaya gelene kadar da burun kanaması ile karşılaşabilir. Yoğun burun kanamaları meydana geldiğinde mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve gereken tedaviye uyum sağlanmalıdır.

Sigara içen anne adayları gebelikte burun kanaması ile daha sık karşılaşır. Ayrıca kuru, soğuk ve kirli havanın solunması da burun kanamasına yol açabilirken, beslenme düzenine dikkat edilmesi önerilir. Vitamin yönünden zengin besin maddeleri tüketilerek bol sıvı almaya özen gösterildiği takdirde burun kanamaları azaltılabilir. Bulunulan ortamın havası nemli değilse nemlendirilmeye çalışılmalı ve burun kanamalarına karşı soğuk havalarda da dışarı çıkılmamaya dikkat edilmelidir. Gebelikte burun kanaması genel olarak önemli bir problemin belirtisi olmayacaktır.