Sigara Çocuk Sahibi Olmayı Etkiler mi?

Gebelikte sigara kullanımı anne ve bebek açısından sakıncalıdır. Uzun süreli ve özellikle çok sayıda sigara içilmesi üreme sistemini olumsuz etkileyerek, hormon aktivitesini etkiler. Sigara; adet düzensizliği, erken menopoz, infertilite gibi sorunlara yol açar. Gebelik sürecinde içilirse, fetusda bir gerileme olur ve düşük riski artar. Sigara sıklığına göre yumurta kalitesinde de düşme görülür.

Tüp bebek tedavisine başlayan çiftlerin pek çok unsura dikkat etmesi gerekir. Kısırlık nedeni ile başvurulan bu tedavide verilen ilaçlar ve uygulanan yöntemler kesinlikle tek başına olumlu sonucu vermez. Tüp bebek tedavisi sırasında olumsuz etki oluşturacak risklerden ve kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Sigara Çocuk Sahibi Olmayı Etkiler mi

Sigara pek çok hastalıkta olumsuz etkiler yarattığı gibi tüp bebek tedavisinde de olumsuz sonuçlar doğurur. Yapılan araştırmalarda tüp bebek tedavisi sırasında sigara kullanan çiftlerin gebeliklerinde yüksek oranda düşük riski gözlenmiştir.

Sigaranın doğurganlığa olumsuz etki ettiği yapılan incelemelerde ortaya konulmuştur. Sigara içmeyen kişilerde görülen kısırlık durumu içenlere göre çok daha azdır. Sigara kullanan kadınların kullanmayanlara göre hamile kalmaları daha uzun sürer.