Hamilelikte Çinko Tüketimi

Hamilelikte çinko önemlidir. Çinko eksikliği çeşitli sorunlara neden olabilir. En fazla kabak çekirdeği, bulgur ve kuru fasulye gibi besinlerde çokça bulunur. Çinkonun eksik olduğu durumlarda anne kendini iştahsız hisseder. Vücuttaki yaralar geç iyileşir ve halsizlik hissi verir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre çinko, doğum yapmayı da kolaylaştırıyor.

Vücut için en önemli elementlerden biri olan çinko hamilelik ile birlikte çok daha fazla önem kazanır. Bu nedenle hamilelikte çinko eksikliği maalesef çeşitli sorunlara da davetiye çıkarmaktadır. Bebeğin gelişiminin yavaş olması hatta tamamen durması sık görülen problemlerden biridir. Ayrıca iştahsızlık, yaraların iyileşmesinin çok yavaş olması, bağışıklık sisteminde bozukluklar çinko eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

hamilelikte çinko tüketimi

Çinko Hangi Besinlerde Bulunur?

Çinko ise pek çok gıdada bulunan bir element olduğundan doğru ve dengeli beslenme ile çinko eksikliğinin önüne geçilmesi asla zor olmayacaktır. Örneğin kabak çekirdeği tam bir çinko deposudur. Aynı zamanda kuru fasulye ve bulgurda da az oranda da olsa çinko bulunur. Bu gıdaların her hafta mutlaka tüketilmesi, bu sorunun önlenmesi için yeterli olabilmektedir. Ayrıca ıspanak, mantar, kuzu eti, sığır eti, susam ve yoğurt yiyerekte çinko ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz..

Çinko Doğumu Kolaylaştırıyor!

Hem annenin sağlığına olumlu etkiler yapan hem de bebeğin gelişiminde en önemli yapı taşlarından biri olan çinko yapılan bir araştırmaya göre doğumu da ciddi oranda kolaylaştırıyor. Doğrum sonrası deformelerin toplanmasında etkili olan çinko, doğum esnasında meydana gelebilecek olası yırtılmaları da önlediği için iyileşme süreci çok daha kolay ve hızlı oluyor.