Embriyo Glue Nedir?

Embryo glue, embriyo işlemleri sırasında kullanılan yeni kültür ortamıdır. İçerisinde yer alan hyaluronan adlı maddenin etkisi sonucunda, embriyonun rahim içerisinde tutunma şansı artar. Bu artışta özellikle laboratuvar ortamında embriyoların büyütülmesiyle gerçekleşir. Tüp bebek uygulamasında, üreme hücreleri, anne vücudu yerine laboratuvar şartlarında birleştirilir ve embriyolar özel sıvılarla anne karnı taklit edilmiş ortamlarda büyütülür.

Embriyo transferi sırasında kullanılan Embriyo Glue, içindeki hyaluronan adlı madde ile birlikte embriyonun rahim içindeki tutunma kapasitesinin arttırmaktadır. Bu artıştaki en önemli rolü embriyoların laboratuvar ortamında büyütülmesi ile ilgili çalışmalar üstlenmektedir. Tüp bebek tedavilerinde üreme hücreleri annenin vücudunda değil, laboratuvar şartlarında birleştirildiği için embriyolar özel sıvılar içinde anne karnındaki ortam yaratılarak büyütülmektedir.

Tüp bebek tedavisinin etkisini kısıtlayan önemli noktalar arasında da bu durum vardır. Laboratuvar ortamlarının şartları ne olursa olsun annenin vücudunun sağlamış olduğu özellikleri birebir kopyalayamadığı için çeşitli sıkıntılar meydana çıkar. Fakat laboratuvar ortamındaki çalışmaların gelişmesi ile birlikte anne vücuduna benzerliğin artması ile birlikte tedavilerin etkisi de artmaya başlamaktadır.

Embriyo Glue Yapıştırıcı

Embriyo Glue Yapıştırıcı Nasıl Uygulanır?

Embriyo Glue, rahim içine transfer edilme anında, embriyoların kateter içinde yer aldıkları ve rahimin içine bu transfer sırasında embriyoları taşıyan sıvıdır. Sıvının özelliği içindeki hyaluronan adlı maddeden gelmektedir. Embriyo Glue uygulamasının gebelik oranını arttırıcı özelliğe dair herhangi bir etki yoktur.

Hyaluronan günümüze kadar tıbbın diğer alanlarında başarıları kanıtlanmış, hücreler arasındaki bağlantıyı kurmakla görevli ve dokuların kendilerine özel farklılıklarını belirleyen bir maddedir. Maddenin embriyo ve endometrium arasındaki ilişkiye ne yönde bir etki ettiği henüz bilinmemektedir. Tedavinin en etkili olduğu alanlardan birisi üst düzey kalitede yumurta hücrelerinin geliştirilmesidir. Embriyo rahim iç duvarına tutunmayı kendi yapar.