Tüp Bebek Tedavilerinde IVM ve Natürel Siklus

Tüp bebek tedavisine başlamak isteyen çiftlerin en çok merak ettiği konulardan biri de IVM ve Natürel Siklus uygulamalarıdır. Bu uygulamalara en basit anlamıyla ilaçsız tüp bebek tedavisiz denilebilir. IVM dünyada belli başlı merkezlerde, tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara aşırı hassas olan kadınlara uygulanan bir yöntemdir. Natürel Siklus’da hormon kullanmak istemeyen çiftlerde yumurtanın olgunlaşıp çatlamadan önce alınması işlemine denir.

Özellikle tüp bebek tedavisi olan ya da başlamak isteyen çiftlerin çok merak ettiği bir konu olan IVM ve Natürel Siklus ya da bir diğer adı ile ilaçsız tüp bebek tedavisi hakkında Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, detaylı bir bilgi vererek açıklama yaptı. Peki, IVM ve Natürel Siklus nedir, tüp bebek tedavisine etkileri olumlu yoksa olumsuz mudur?

ilacsiz tup bebek tedavisi

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi IVM Tedavisi Nedir?

IVM, dünyanın nadir tüp bebek merkezinde yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama tüp bebek tedavisinde kullanılan hormonlara karşı aşırı hassas olan ve Polikistik Over Sendrom’u taşıyan anne adaylarında ilaç kullanmadan yapılan bir tedavi yöntemidir. IVM’nin asıl amacı hormon kullanılarak kısa sürede uyarılan ve olgunlaştırılan yumurtalıkların, hormon kullanılmadan laboratuar ortamında olgunlaştırılarak döllenmesini sağlamaktır. Yumurta gelişim evresini tamamladığında ve hazır olduğunda anne rahmine yerleştirilir.

IVM En Önemli Kullanım Alanı Nedir?

IVM’nin en etkin ve yaygın olan kullanımı Polikistik Over Sendromu taşıyan anne adaylarıdır. IVM’nin en önemli kullanım amacı bu sendromu taşıyan ve yumurtalıkları aşırı hassas olan kadınlarda OHSS’nin (Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu) ortaya çıkmasını engellemektir. Bunun yanı sıra yumurtalıkları hassas olmayan fakat tedavide ilaçta kullanmak istemeyen hastaların tercihi üzerine bu yöntem kullanılabilir.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Poliskistik Over Sendromu için kadınlarda meydana gelen önemli bir yumurtlama sorunu denebilir. Bu hastalığın kadınlarda görülme oranı yüksektir ve her 5 kadının birinde görülür. Neden oluştuğu bilinmeyen bu hastalıkta yumurtalıklarda meydana gelen irileşme ve bunun sonucunda birçok küçük içi dolu kist oluşması görülür.

 Poliskistik Over Sendromu kişilerde hormonal sorunlara yol açar. Ultrason muayenelerinde yumurtalıkta içi olgunlaşmamış yumurta ile dolu küçük kisteler tespit edilir. Polikistik over sendromu olan kişilerde; adet zamanlarında gecikme, sivilce oluşumu, obezite, aşırı tüylenme ve yumurtlamada bozukluklar meydana gelir.

OHSS (Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu – Yumurtalık Hiperstimulasyon Sendromu)

OHSS, tüp bebek tedavisi yapılan hastalarda yumurtaların gelişimi ve olgunlaşması için yapılan folikül yani uyarıcı hormon uygulanması nedeniyle meydana gelir. Tedavi sırasında kullanılan ilaçlar nedeniyle bazı hastalarda tepkimeler oluşur. Bir anda çok fazla yumurtanın gelişmeye çalışması yüzünden bu yumurtalardan gelen aşırı hormon seviyesi hastada yan etkilere neden olur. Bu yan etkiler şunlardır:

  • Bulantı
  • Kusma
  • İshal
  • Yumurta boyutları nedeniyle karın bölgesinde şişkinlik ve ağrı
  • Akciğerde sıvı birikimi nedeniyle oluşan nefes darlığı
  • Kan pıhtılaşması
  • Damarda pıhtılaşma
  • Vücutta su eksikliği

Yumurtalık Hiperstimulasyon Sendromu

Bu yan etkilerin görülmesi üzerine hasta hemen doktora başvurmalıdır. Daha ciddi durumlar meydana gelebilir ve daha kötü sonuçların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden ağır vakalarda hastanın hastanede müşade altına alınması gerekir. Doktor gözleminde olmasında fayda görülür. 

IVM’in Yararı

Polikistik Over Sendromu’nun görüldüğü kadınlar, hormonlara karşı aşırı hassastırlar ve bu durumdan yatak istirahatına kadar ciddi şekilde etkilenirler. İlaçsız bir tedavi yöntemi olan IVM sayesinde anne adayları yan etkiler karşısında çok fazla sorun ile karşılaşmazlar. Fakat bu hastalarda ilaç kullanılması sonucunda OHSS hastalığına yakalanma riski de yüksektir. Bunun yanı sıra normal tüp tedavilerinde kullanılan ilaç miktarı IVM’ye göre daha fazladır ve buda daha fazla maliyet demektir. IVM’de en az derecede ilaç kullanılır ve maliyeti daha düşüktür.

IVM Başarı Oranları

IVM yönteminin en önemli noktası ilaç kullanılmadan uygulanmasıdır. Fakat bu tedavi diğer ilaçlı yönteme göre daha az olumlu sonuçlar verir. Hastalar tarafından daha az tercih edilmesinin nedeni de budur.

Natural Siklus

Günümüzde tüp bebek tedavisinde hormon kullanmak istemeyen anne adaylarında doğal olarak kendiliğinden olgunlaşan yumurtanın çatlamadan önce alınmasına Naturel Siklus denir. Buradan elde edilen yumurta tüp bebek yöntemi ile döllenir.