Hamilelikte Ayak Şişmesi Sorunu ve Çözümü

Gebelik dönemi vücudun pek çok açıdan değişime uğradığı bir süreçtir. Hamilelerin yaklaşık % 80’i bu dönemde ayaklarında ve bileklerinde şişlikler oluşmasından yakınıyor. Bu şişlikler ise en sık gebeliğin 6. ayı ortaya çıkıyor.

Şişliklerin hafif olması genellikle günlük yaşamı etkilemese de fazla şişlikler anne adaylarının yürüme güçlüğü çekmesine dahi sebebiyet verebiliyor. Birden 2 numara büyük ayakkabı giymek zorunda kalanların sayısı bir hayli fazla.

Gebelikte Ayaklar Neden Şişer?

Gebelikte ayak şişmesinin nedeni hamileliğin bir dönem sonra hücreler arasında daha fazla sıvı oluşmasını beraberinde getirmesidir. Ödem olarak da adlandırılabilen bu durum dokularda şişmeye sebebiyet verir. Hamilelik döneminde sadece ayaklarda değil göz kapaklarında dahi şişme meydana gelmesi mümkün.

Hamilelikte Ayak Şişmesi En Çok Kimlerde Görülür?

Eğer gebe kalmadan önce fazla kilolarınız varsa, ikiz bebek bekliyorsanız ya da düzensiz bir beslenme programı uyguluyorsanız hamilelik döneminde ayak şişmesi sorununu daha fazla yaşayabilirsiniz. Maalesef gebelik öncesinde varis sorunu yaşayanlar da bu sıkıntıyı daha ciddi hissedebiliyor.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Nasıl Azaltılır?

Bu süreçte ayaklarda, bileklerde hatta bacaklarda meydana gelen şişmeyi tamamen önlemek elbette mümkün değil.

Ancak uygulanabilecek basit yöntemler sayesinde şişliklerin azalmasını sağlayabilir, günlük yaşamınızın fazlaca etkilenmesini engelleyebilirsiniz.

  • Gün içerisinde ayakta kalmamaya özen gösterin. Her fırsatta oturun ve ayaklarınızı uzatın.
  • Akşam saatlerinde ayaklarınızı yukarı kaldırarak en az 2 saat oturun. Ayaklarınız kalçanızdan daha üst seviyede olmalı.
  • Soda da dahil olmak üzere tüm asitli içeceklerden uzak durun.
  • Sıkı olan, vücudu tamamen saran iç çamaşırı, çorap ve pantolon gibi giyecekler giymeyin.
  • Tuzlu gıdalardan uzak durun. Gün içerisinde aldığınız tuz miktarında biraz azaltma yapabilirsiniz.
  • Fazla protein almamak için bir diyet programı uygulayın.