Ağrısız Doğum İçin Egzersiz Önerileri

Hiçbir ağrı ya da acı yaşamadan doğum yapmanız imkansız gibi görünse de doğum sırasında yaşayacağınız acıyı minimuma indirgeyebilirsiniz. Daha az acı eşliğinde doğum yapmak aslında sizin elinizde. Yapmanız gereken gebelik egzersizlerini ihmal etmeden düzenli olarak uygulamak olacak. Bu hareketler aynı zamanda daha huzurlu ve rahat bir hamilelik dönemi geçirmenizi de sağlar.

Tarlada çalışırken kendi kendine doğum yapan kadınların öyküsünü mutlaka siz de büyüklerinizden dinlemişsinizdir. Bu öyküler şaşkınlık uyandırabilir. Ancak uzmanları şaşırtmıyor. Çünkü o dönemin şartları gereği hamile kadınlar günlük işlerini yapmaya devam ediyor. Tüm bu işler bir anlamda gebelik egzersizleri olduğundan daha az ağrı ile daha kısa sürede ve daha kolay doğum yapabiliyorlar. Elbette size hamileliğiniz boyunca tarlada çalışmanızı önermiyoruz. Ancak ağrısız doğum için egzersiz önerileri konusunda biraz daha önem vermenizi arzu ediyoruz.

Gebelikte Yürüyüş

Her kadın doğum esnasında tam 1,5 tonluk güç kullanır. Ancak bu durum her doğumun büyük bir acı ve ağrı eşliğinde gerçekleşeceği anlamına gelmez. Bir diğer deyişle doğum esnasında ne kadar acı çekeceğinizi belirleyemiyor olsanız da bu acıyı azaltmak sizin elinizde! Yapmanız gereken ise acısı bir doğumu sağlayacak egzersizleri önce doktorunuza danışarak ve doktorunuzdan onay alarak yapmanız, işte hepsi bu!

Doğuma Kadar Yürüyüş Yapmaktan Korkmayın!

Eğer doktorunuz izin verirse, erken doğum ya da düşük yapma gibi riskleriniz yoksa doğuma kadar yürüyüş yapabilirsiniz. Yabancı uzmanlar da dahil olmak üzere tüm uzmanların hamilelik süresince yürüyüş yapmanın çok faydalı olduğu görüşünde hemfikir olduklarını size hatırlatmak isteriz. Bir de kötü haber verelim; hamilelik süresinde egzersiz yapıp yapmamak konusunda kararınızı hemen vermeniz gerekiyor. Çünkü gebeliğin ilk 3 ayında egzersiz yapmadıysanız, sonrasında başlamanız maalesef hem size hem de bebeğinize zarar verebilir. Bir anlamda daha az acı ile doğum yapma şansını kaçırmış olursunuz.

Hamilelikte Nefes Egzersizleri

İlk Aylarda Düzenli Nefes Almayı Öğrenin!

Hamilelikte nefes egzersizleri yapmanın ne kadar önemli olduğunu zaten bildiğinizi tahmin ediyoruz. Size önerimiz düzenli nefes almayı gebeliğin ilk aylarında öğrenmeniz ve bunu bir alışkanlık haline getirmenizdir. Merak etmeyin, birkaç hafta nefes alıp vermelerinize dikkat ettiğinizde vücudunuz kendiliğinden düzenli solunumu alışkanlık haline getirecektir. Nefes egzersizleri için doğumun yaklaşmasını beklemeyin. Böylece daha bol oksijen almış ve bebeğinizin gelişimine de katkıda bulunmuş olacaksınız.

Ağrısız Doğum İçin Egzersiz

Hafif Esnemelerle Eklemlerinizi Güçlendirin!

Gebelik süresi boyunca eklemleriniz ve kaslarınızda büyük değişimler meydana gelecek. Bu değişimleri doğru yönlendirmek için sabahları ve akşamları hafif esneme hareketleri yapabilirsiniz. Bu sayede kas ve eklemleriniz güçlenecek ve doğuma yakın tarihlerde hareket ederken zorlanmanızı önleyecek. Haliyle doğum esnasında da daha az ağrı yaşamanız kaçınılmaz olacak.