Hamilelikte El Şişmesi Sorunu - Çözümü

Gebelik döneminde anne adaylarının en çok şikayet ettiği hususlardan biri de eller ve ayaklarda görülen şişlikler oluyor. Özellikle yaz döneminde hamilelik yaşayan anne adayları şişlik probleminden daha fazla etkilenebiliyor.

Gebelikte el ve ayak şişmesi sorunu genellikle hamileliğin ilk aylarında kendini göstermez. Gebeliğin 4. ayından sonra hafif şekilde gözlemlenen şişlikler 5. aya girildikten sonra rahatsızlık verecek seviyeye ulaşabiliyor.

hamilelikte el neden siser

Gebelikte El ve Ayaklar Neden Şişer?

Hamilelik döneminde ellerde şişlikler daha az görülür. Ayaklarda, özellikle de ayak bileklerinde günlük yaşamı olumsuz etkileyecek düzeyde şişlik meydana gelebiliyor. Hatta bazı anne adayları karpan tünel sendromu yani sinir sıkışması sorunu da yaşayabiliyor. Peki, bu şişliklerin sebebi ne?

Öncelikle bilinmesi gereken husus, gebelik döneminde vücudun su tutmaya başladığıdır. Bir yandan da damarların içerisindeki kan akışı yarı yarıya artar. Yani hamilelik ile birlikte damarlar % 50 oranında daha fazla kan taşır. Bu durum dokularda ödem oluşmasını beraberinde getirir. Ayakta kalınması ödemin artmasını sağlayabildiğinden şişliklerin oluşmaya başlamasıyla birlikte anne adaylarının da günlük hayatında bazı değişimler yapmaları gerekir.

Gebelikte Şişlikleri Azaltan Öneriler

Gebelikte Şişlikleri Azaltan Öneriler

Eğer ödemin artarak sıkıntı vermeye başlamasını önlemek istiyorsanız öncelikle uzun süre ayakta kalmamanız gerekiyor. Olabildiğince oturma ya da uzanma pozisyonunda kalmalı ve ayaklarınızın biraz yüksekte olmasını sağlamalısınız.

Bu dönemde yapılan en büyük hata su içmeyi azaltmak oluyor. Su tüketimi sanılanın aksine ödemi arttırmaz, azaltır. Bu nedenle günde 2,5 litre su tüketimine özen gösterin.

Ödemi azaltmak için tuz tüketimini sonlandırmak da yapılan bir diğer hata. Tuzu tamamen kesmek yanlış olacaktır. Ancak çok tuzlu tüketmek de bir o kadar yanlış. Günde az oranda tuz tüketimine devam edin.

Sıkı kıyafetler kullanmayın. Çorap ve iç çamaşırı da dahil olmak üzere giydiğiniz kıyafetler hafif bol olmalı ve vücudunuzu sıkmamalı.