Havuçlu Pirinç Çorbası Tarifi

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürmelerinde A vitamini büyük rol oynar. Bu vitamini hazırlayacağınız havuçlu pirinç çorbası ile karşılamasını sağlayabilirsiniz. Kısa sürede tüketime hazır bir hale gelen bebekler için havuçlu pirinç çorbasının sindirimi de bebekleri asla zorlamıyor. Çorba, gaz problemi yaşayan bebekler için dahi gayet ideal bir ek gıda olabiliyor.

Gelişim sürecinde olan bebeklerin en çok gereksinim duyduğu vitaminlerin başında A vitamini gelir. Bu vitamini yeteri kadar alabilmeleri için sizlere harika bir çorba tarifi sunuyoruz. Havuçlu pirinç çorbası tarifi ile bebeğinizin gün boyunca ihtiyacı olacak A vitaminini karşılamasını sağlayabilirsiniz. Hazırlaması kolay ve sindirimi de gayet rahat yapılabildiği için ideal bebek çorbası tariflerinden biridir.

Havuçlu Pirinç Çorbası Yapılışı

Havuçlu Pirinç Çorbası İçin Malzemeler

  • 1 adet orta boy havuç
  • 1 küçük diş sarımsak
  • Bir fincan pirinç
  • Yarım su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Havuçlu Pirinç Çorbası Yapılışı

Havucu iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soyun ve rendeleyin. Havuçtaki A vitaminin besin değerini kaybetmemesi için metal rende yerine cam rende kullanmanızı öneririz. Ardından pirinci iyice yıkadıktan sonra havuca ekleyin. Son olarak sarımsağı da soyup çok küçük parçalar halinde olacak şekilde iyice ezin ve karışıma ekleyin.

Havuçlu Pirinç Çorbası

Yarım bardak su ve zeytinyağını da ekledikten sonra bu karışımı pişirin. Eğer düdüklü tencerede pişirecekseniz 20 dakika yeterli olacaktır. Tencerede pişirecekseniz 40 dakika pişirmeniz gerekir. Bu sürenin sonunda bulamaç kıvamını almış olan malzemelerinizi mutfak robotundan geçirin. Böylece kıvamını çok daha iyi göreceksiniz.

Eğer çorbanın kıvamı yeterince sulu değilse, biraz kaynamış su ekleyerek çorbayı inceltebilirsiniz. Ancak lezzetini kaybetmemesi için çok fazla su eklememeye ve çorbanın su kıvamını almamasına özen göstermelisiniz. Bebeğinize bu çorbayı günde 2 öğün şeklinde verebilirsiniz. Eğer ilk defa ek gıdaya başlıyorsa bu çorbanın sadece üstte kalan suyunu verin ve malzemeleri atın. 

Bebek Çorbasına Tuz Atılır mı?

Bebeğiniz için hangi çorbayı hazırlıyor olursanız olun asla tuz kullanmayın. Bebeklerin tuza ihtiyacı olmaz. 2 yaşına gelene dek tuz gereksinimleri o kadar azdır ki, tükettikleri sebzelerden ve diğer gıdalardan bu ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilirler. Mama ve çorbalarına tuz eklemeniz büyük sağlık sorunları yaşamalarına neden olabilir. Aynı şekilde bebek çorbası ve maması hazırlarken şeker de kullanmamalısınız.

Bebe Çorbası Çok Sulu Olmalı mı?

Elbette bebekler için hazırlanan çorbaların yetişkin çorbalarına nazaran biraz daha sulu olmaları gerekir. Fakat bu kıvamı çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Eğer çok aşırı sulu bir çorba hazırlarsanız bebeğiniz birkaç kaşıktan sonra doyma hissine ulaşabilir ve çorbayı yemeyi reddedebilir. Bu yüzden su kıvamında çorbalar hazırlamayın.