Devam Sütüne Ne Zaman Başlanmalı?

Anne sütünün az ve yetersiz olduğu durumlarda genellikle 6.aydan sonra verilen devam sütü, anne sütünün yerine geçmese de yine de bebek için en faydalı besindir. Bebeğin büyümesi ile birlikte artan ihtiyaçları da anne sütüne yakın bir formüle sahip olan devam sütünden karşılanabilir.

Doğumdan sonra tüm uzmanlar tarafından bebeklerin anne sütü ile beslenmesi önerilir. Bebek için en sağlıklı besin kaynağı olan anne sütü, annenin de daha sağlıklı bir süreç geçirmesine yardımcı olur. Emzirme döneminde rahat ve mutlu olan anne, bebeğini daha iyi bir şekilde besleyebilir. Fakat bazı durumlarda sütün hiç olmaması ya da yetersiz olması nedeniyle alternatif çözüm yolları aranır. Akla ilk olarak inek sütü gelse de bu besin bebek için çok uygun değildir.

 Devam Sütü Nedir

Devam Sütü Nedir?

Bebeklerin ihtiyaçlarına göre hazırlanan ve anne sütünü andıran devam sütleri, zor zamanlarda kullanılabilecek en uygun besinlerdir. Bebeğin büyümesi ile birlikte ihtiyaçları da aynı oranda artar ve bu gereksinimler için anne sütü yetersiz kalır. Her yaş aralığına göre farklı değerler ile zenginleştirilen devam sütleri, 6.aydan sonra tercih edilebilir.

Annelerin kendi sütleri geldiği ve yeterli olduğu sürece bebeklerini bu şekilde beslememeleri çok önemlidir. Kesinlikle anne sütünün yeterli olması durumunda bebeğe ekstradan devam sütü verilmemelidir.

Anne sütü bebek için var olan tüm besinlerden daha fazla faydalıdır.