Günlük Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Duru ve sıkı gözenekli bir cilde sahip olmayı hayal etmeyen bir kadın var mı? Peki, bu hayali gerçekleştirmek için neden harekete geçmiyorsunuz? Eğer cilt bakımınızı düzenli olarak yapar, her gün mütemadiyen cildinizi uygun ürünler kullanarak doğru şekilde temizlerseniz siz de gördüğünüzde hayran kaldığınız o cilde sahip olabilirsiniz. Bize inanmıyorsanız, deneyin, görün!

Eğer erken yaşlanmak istemiyorsanız aklınıza geldikçe cildinize maske yapmayı, canınız istedikçe cildinizi temizlemeyi artık bir kenara bırakın. Evet, gerçekler acıtır. Bu da onlardan biri... Cildinizin erken kırışmasını önlemek için her gün, istisnasız her gün bakım yapmalısınız. Harika bir cilde sahip olmanın önkoşulu bakım yapmak, bakım yapmanın ön koşulu da temizliktir. Peki, günlük cilt temizliği nasıl yapılır ve bu işlem esnasında nelere dikkat etmek gerekiyor?

günlük cilt temizliği

Cilt temizliği aslında sandığınızdan çok daha önemli... Aynada yüzünüzü görmek istemediğiniz o günlerde size bunu yaşatan sivilceler, akneler, renklenmelerin nedeni yüksek olasılıkla cildinizi yeterince temiz tutmuyor olmanızdır. Bir başka deyişle cilt temizlenmediğinde hemen tepki verir. Bu yüzden temizlik olmazsa olmazlardan biridir.

Yüzünüzü Silerek Değil Yıkayarak Temizleyin!

Öncelikle yüzünüzü günde iki defa temizlemeniz gerektiğini unutmayın. Sabah uyandığınızda ve akşam uyumadan hemen önce cildinizi temizleyin. Temizlik için genellikle kadınlar tonik, gül suyu gibi malzemeler kullanır. Ancak cildinizi silerek maalesef yeterince temizleyemezsiniz. Mutlaka cilt yapınıza uygun bir yüz yıkama köpüğü veya jeli kullanmanız yani yüzünüzü yıkayarak temizlemeniz gerekiyor.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz yıkama sonrasında cildinizi temizleme sütü ya da tonik ile silebilirsiniz. Bu işlem esnasında ciltteki yağı yok eden değil cildin yağ dengesini ayarlayan ürünler kullanmanızda fayda var. Cildinizin yapısı kuru, karma veya yağlı olabilir. Cilt yapınıza uygun bir nemlendirici kullanmanız şart!

günlük cilt bakimi

Nemlendirici Kullanımında Yapılan Hatalar!

Genellikle yağlı cilde sahip olanlar nemlendirici kullanmaz. Bu yüzden zamanla cildinde ince çatlaklar, pullanmalar meydana gelir ve soluğu cilt doktorunda alır. Kuru cilde sahip olanlar da nemlendirici kullanımını o kadar abartır ki, yüzünde devasa sivilceler çıkar. Sonra da “benim cildim kuru, nasıl sivilce çıkabiliyor” şaşkınlığını yaşar. Soluğu yine cilt doktorunda alır. Oysa nemlendirici kullanımı için günde bir defa prensibini belirlemeniz yeterli! Sabahları cildinizi temizledikten sonra nemlendirici sürmeniz kafi olacaktır. Eğer gece kremi kullanmak istiyorsanız yatmadan önce çok ince bir tabaka halinde cildinize sürün. İşte nemlendirici kullanımında doğru olan bu!