Kadınların vücutları hamilelik boyunca diğer dönemlerden daha titiz bir bakım ister. Gebelik döneminde vücudunuza ekstra özen gösterirseniz hem daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilir hem de hamilelik sona erdiği zaman vücudunuzun eski dirençli ve kuvvetli haline daha kolay geri dönmesi sağlanır. Bu sebeple hamilelik döneminde de güzelliğinize ve bakımınıza özen göstermelisiniz.

Gebelik döneminde günlük olarak duş almayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu dönemde ter bezleri aşırı çalıştığı için sık duş almak sağlıklı olmanız için gereklidir. Duş alırken suyun sıcaklığını aşırıya kaçmayacak şekilde ayarlamanız gereklidir. Duş süresi de 15 - 20 dakikayı geçmeyecek şekilde olmalıdır. Güvenliğiniz açısından da evde tek olduğunuzda duş almayın ve duş alırken kapınızı asla kilitlemeyin.

Göğüsleriniz hamilelik döneminde aşırı özen göstermeniz gereken bölgenizdir. Bu dönem boyunca göğüslerde çatlak olmaması için ılık duşlardan sonra nemlendirici kremler ile göğüslerinize masaj yapmalısınız. Aksi takdirde göğüslerinizin üzerinde kalıcı çatlaklar oluşabilir. Göğüs sarkmalarının da önüne geçebilmek için günde 2 kez soğuk su ile yıkayarak hafif masaj yapmalısınız.

Karın bölgesindeki çizgilerin vücudunuza yerleşerek iz yapmaması için kalça ve göbek bölgenize her gün badem yağı ile masaj yapmalısınız. Hamilelik dönemi boyunca yapacağınız bu masajlar iz kalmasını önleyecek etkiye sahiptir.

El ve Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

El ve ayak tırnakları hamilelik dönemi boyunca dayanıklılığını kaybederek kolay kırılabilen bir yapıya bürünmeye başlar. Tırnakların güçlendirilmesi için güçlendiricili parlatıcılar kullanabilirsiniz. Tırnaklarınızı ayrıca 3 günde 1 düzenli olarak havalandırmalısınız. Bu dönemde oje sürmekten de kaçınmalısınız. Oje gebelik döneminde dirençsiz olan tırnakların daha çabuk kurumasına ve zarar görmesine sebep olur. Hamileliğin sizi güzelliğinizden ve bakımınızdan uzak durmaya zorlamasına izin vermemelisiniz. Bu dönemde yapacağınız düzenli bakımlar ile hamilelik sonrasında da daha kolay eski halinize dönebileceğinizi unutmayın.