Doğum Sonrası Egzersiz ve Jimnastik

Doğum sonrası egzersizleri uygulayan anneler, kendilerini forma sokarken bebekleriyle de yakından ilişkilerini kuvvetlendirir. Bebeğinizle birlikte daha sık olacak ve bebeğinizle iletişiminiz güçlenecek. Bebeğinizle birlikte doğru hareketleri yaparak, karın kaslarınızı güçlendirir ve basenlerinizi forma sokarsınız. Bebeğiniz hiç yanınızdan ayrılmadan. Hamilelik süresince yıpranan beden kısa sürede forma girecektir. Bebeğinizle duygusal bağınız güçlenirken, sağlıklı günlere merhaba diyeceksiniz.

Doğum sonrası egzersiz programları, vücudun kısa sürede dengeye girmesini sağlar. Doğum sonrası jimnastik programlarını evinizde kendiniz yapabileceğiniz gibi uzman kontrolünde de uygulayabilirsiniz. Bebeğinize bakarken kendinizi forma sokmanız mümkün. Doğum sonrasında uygulanan egzersizle yıpranan vücudunuz daha hızlı şekilde forma girer.

Doğum Sonrası Jimnastik

Doğum Sonrası Jimnastik Egzersizleri

Egzersizlerle, karnınız kısa sürede forma girecek ve bedeniniz sıkılaşacak. Doğum sonrası jimnastik uygulamalarıyla bebeğinizin de görsel algılamaları artacak. Doğum sonrası egzersiz programında kendinizle beraber bebeğin de gelişimleri tamamlanır. Egzersizleri olabildiğince yavaş yapın, uzun zaman hamilelik süreci yaşadınız ve bedeniniz yavaş yavaş toparlanıyor.

Doğum Sonrası Uygulanacak Etkili Egzersizler

Doğum Sonrası Egzersizler

Jimnastik yapacağınız sırada rahat ve bol giysiler giyin. Karın sertleştirmek için sırtüstü yere uzanıp, bacaklarınızı havada üs üste koymanız gerekir. Bebeğinizi karnınızın üzerine oturtup, sırtını oyluklarınızın üzerine yerleştirin. Bebeğiniz karın bölgenizdeyken, siz aşağı ve yukarı mekik çeker gibi hareketlere başlayın. Bebeğinizle yapacağınız hareketleri yanı sıra kendiniz de ısınma hareketlerinden başlayarak, bedeninizi kısmi çalıştırabilirsiniz.

Doğum Sonrası Hangi Egzersizler Yapılmamalı?

Doğum sonrasında özellikle annenin ağırlık çalışmalarından uzak kalması gerekir. Yere uzanarak yapacakları hareketler, bel ve basen bölgesini çalıştırır. Bebeğinizle beraber yapacağınız hareketlerle hem bedeniniz forma girer hem de iletişiminiz güçlenir. Bebek annesiyle beraber eğlenceli bir aktiviteye katılır. Düzenli bir jimnastik yaparak kısa sürede formunuzu geri kazanırsınız.  Bebeğinizi emzirdiğinizi hesaba katarak mutlaka hareketleri bilinçli şekilde uygulamayı unutmayın!