Sperm Fish ve Tunel Test Nedir?

Tekrarlanan düşükleri olan çiftlere ya da spermde morfolojik kusurları olan kişilere uygulanan tanısal testler olarak tanımlanır. Sperm FISH işleminde hazırlanan spermler flüoresan boyayla işaretlenerek, bazı kromozomların test edilmesi sağlanır. Testin amacı; hatalı olan spermleri belirlemektir. Uygun spermler bulunana kadar genetik tarama edilir. Tunel test ise, spermde olan genetik materyalin kromozomsal bozukluğu yerine ipliksi yapısının bütünlüğünü araştırır.

Sperm Fish testi özellikle son yıllarda sperm hücrelerinin yapısının ve kalitesinin incelenmesinde çok sık uygulanan testlerden biridir. Bu test spermin genetik yapısı ve DNA’sı hakkında detaylı ve doğru bilgiler vermektedir. Sperm hücrelerinin çok renkli floresan boya altında incelenmesi durumu olan Sperm Fish testi ile problemin temel kaynağına daha kolay inebilir ve erkek faktöründen kaynaklı kısırlık tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilebilir.

sperm fish testi

Tunel Test

Tunel test ise Sperm Fish testinden farklı olarak sperm hücresinin genetiğini ve DNA’sını incelemez. Sperm hücrelerinde yer alan kromozomların ipliksi yapısını inceleyen Tunel test ile özellikle sperm sayısının normal olduğu durumlarda problemin ne kaynaklı olduğu öğrenilebilir.