Mikro Tese Nedir?

Mikroenjeksiyon yönteminde, erkeklerin menisinde sperm olmasa dahi çocuk yapma şansı olanağı tanınır. Bu işlemin yapılması için, kişilerin testislerinde sperm hücre üretimi az da olsa bulunmalıdır. Sperm hiç yoksa biyopsi işlemi uygulanır. Sperm hücresinin yapılmadığı durumlarda tıkanıklık durumlarında spermlerin bulunmasına çalışılır. Mikro tese işleminde az testis dokusu ile her biyopsi sırasında sperm hücresi bulma şansı artar.

Çocuğu olmayan yani interfil çiftlerde görülen kısırlık probleminin %50‘si, erkek faktöründen kaynaklanan problemlerden dolayı meydana gelmektedir. ICSI yöntemi erkeklerden kaynaklı bu sorunlara çözerek gebeliğin meydana gelmesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Ancak bu tedavinin uygulanabilmesi için de testislerde çok az da olsa bir miktar sperm bulunması gerekir. İşte bu durumda devreye giren Mikro Tese yöntemi ise, mikroskobik ortamda testislerde sperm varlığını ölçmeye yarayan bir uygulamadır.

mikro tese nedir

Tese ve Mikro Tese Arasındaki Fark Nedir?

Tese, sperm üretiminde ve yapımında büyük sorun olan hastalarda testisin içinde yer alan ve sperm üreten odacıkları bulmaya yarayan bir yöntemdir. Mikro Tese yöntemi ise bu yöntemle aynıdır. Ancak mikro tese yöntemi ile yapılan biyopsilerde daha az testis dokusu alınarak işlem yapılır ve böylece yapılan her biyopsi de sperm bulma olasılığı artar.

Mikro Tese yöntemi ile problemin sperm tüplerinin tıkalı olmasından kaynaklı olup olmaması da anlaşılır ve böylece bu yöntem tedavide doğru adımlar atılmasına yardımcı olur.