Hamilelikte Saç Boyatılır mı?

Hamileyken saç boyatılır mı sorusu artık tam bir bilgi kirliliğine dönüştü. Kimileri boyanın sakıncasının olmadığını, kimileri yalnızca gebeliğin ilk aylarında saçların boyatılabileceğini, kimileri ise bitkisel boyaların zararının olmayacağını savunuyor. Bu konuda görüşlerine güvenilebilecek olan kişiler elbette uzmanlardır. Kadın doğum doktorları “hamileyken saçlarınızı kesinlikle boyatmayın” diyor. Nedenini ise bilimsel olarak açıklıyor.

Bakımlı olmak her kadının önceliklerinden biridir. Fakat hamilelikte bazı bakım uygulamalarından uzak durmak gerekebiliyor. Bunlardan biri de saç boyatmak! Her anne adayının aklına gelen ilk sorulardan biri olan hamilelikte saç boyatılır mı sorusunun yanıtı maalesef “hayır” oluyor. Bu konuda hemen her kadın doğum uzmanının “hayır” yanıtında hem fikir olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Peki, hamilelikte neden saç boyatılmaz?

Hamilelikte Saç Boyatılır mı?

Boyadaki Kimyasallar Bebeğinize Zarar Verebilir!

Öncelikle tüm saç boyalarında hatta “bitkisel” olarak tabir edilen saç boyalarında dahi kimyasal maddelerin olduğunu artık bilmeyen yok! Saç boyalarında kullanılan kimyasal maddelerin hamilelik ve anne karnındaki bebek üzerinde ne gibi etkilerinin olduğu bilinemiyor. Çünkü saç boyaları, piyasadaki ürünler arasında formülü en çok değiştirilen ürünlerden biri.

Bu formüllerde kullanılan kimyasal maddelerin anne adayına ve bebeğe etkileri ise araştırılmıyor veya yapılan araştırmalar oldukça yetersiz kalıyor. Yeteri kadar araştırılmadan hatta çoğu firma tarafından hiçbir araştırma yapılmadan piyasaya sürüldüğü için saç boyaları “hamilelikte zararlı” kategorisinde değerlendiriliyor.

Gebelikte Saç Boyatmak

Zaten dikkat ederseniz saç boyalarının kutularında ya da kullanım kılavuzlarında “hamilelikte kullanılabilir” veya “hamileler için sakıncalıdır” gibi ifadeler yok. Saç boyası üretim firmaları bu konuya hiç değinmemeyi tercih ediyor. Bu dahi saç boyalarının size ve bebeğinize zarar verebileceğine dair net bir kanıt olarak düşünülmelidir.

Hamileliğin İlk Ayında Saç Boyanabilir mi?

Uzmanlar özellikle hamileliğin ilk 3 ayında saç boyası kullanılmaması gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü toplumda yaygın bir davranış şekli var. Anne adayları hamile olduklarını öğrendiklerinde saçlarını 9 ay boyatamayacakları için kuaföre giderek saçlarını kendi rengine boyatmayı tercih ediyor. Henüz hamileliğin ilk dönemlerinde oldukları için bebeklerinin bu tek bir boyama işleminden zarar görmeyeceğini düşünüyorlar. Oysa bebekler saç boyalarından en büyük zararı ilk 3 ayda alıyor. Bu yüzden asla hamileyken saçlarınızı boyatmamalısınız.

Gebelikte Perma Yaptirmak

Hamilelikte Bebeğe Zarar Verebilecek Saç Bakım İşlemleri

Amonyaktan hidrojen peroksite kadar pek çok kimyasal madde barındıran saç boyaları kadar bebeğe zarar veren farklı ürünler de var. Bunlar saç düzleştirme işleminde kullanılan solüsyonlar ve perma işleminde kullanılan malzemelerdir. Saçlara uzun süreli düzlük veya kıvırcık görünüm kazandıran tüm bu ürünlerin de kimyasal madde içerdiği unutulmamalı. Dolayısıyla hamilelik süresi boyunca saçlarınıza düzleştirme veya perma işlemi de yapmamalısınız. Konuya iyi tarafından bakın; saçlarınız 9 - 10 ay boyunca kimyasala maruz kalmayacak ve daha sağlıklı bir görünüm alacak!