Çocuk Yetiştirirken Önemsenecek 8 Husus

Çocuk yetiştirmek elbette zor! Ancak uzmanların önerilerine kulak vermek gibi bir seçeneğiniz de var. Bu sayede hem çocuğunuzu en doğru şekilde yetiştirmiş olacaksınız hem de kendinizi bu konuda sorgulamaktan kurtulacaksınız. Doğru davranışlar çocukların olumlu tepkileri ile kendini mutlaka belli ediyor.

Her ebeveyn çocuğunu en doğru şekilde yetiştirmek ister. Ancak bazen doğru bilinen yanlışlar ya da gözden kaçırılan küçük detaylar çocukların yanlış yetiştirilmesini de beraberinde getirebiliyor. Elbette çocukların kişilikleri de nasıl birey olacakları konusunda oldukça etkili! Fakat bu durum anne babaların doğru şekilde çocuklarını yetiştirmeye çalışmalarına engel değil.

Peki, çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmeli, neleri göz önünde bulundurmak gerekli? Uzmanlar çocuklara doğru şekilde davranıldığından mutlaka olumlu dönüşlerinin anne babalar tarafından fark edilebileceğini belirtiyor. Çocuk yetiştirirken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken en önemli 8 husus ise şöyle…

Çocuklarda Özgüven

1- Çocuğunuzun Özgüvenini Sarsmayın

Çocuğunuzun özgüvenli yetişmesi gerekiyor. Özgüven sonradan kazanılan bir yeti değil. Çocukluk, bireylerin özgüven düzeyi noktasında belirleyici olabiliyor. Bu yüzden çocuğunuzun kendine olan güvenini sarsacak davranışlardan kaçının.  

Çocuklarda Kendini İfade Etme

2- Çocuğunuzu Kendini İfade Edebilecek Şekilde Yetiştirin

O anda çocuğunuzun içinde bulunduğu duygu durumu kızgınlık, öfke ya da büyük bir üzüntü olabilir. Çocuğunuz kendini anlatırken bağırıyor da olabilir. Asla onu susturmaya çalışmayın. Onu dinlediğinizi belli ederseniz kendini ifade etme noktasında çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunursunuz.

Çocuklarda Kendini Savunma

3- Her Çocuk Kendini Savunmak İster

Kendini savunma duygusu aslında doğadaki tüm canlılar için geçerlidir. Çocuğunuz da kendini savunmak isteyecektir. Şiddet ile kendini savunmaya çalışmadığı müddetçe, onun savunma mekanizmasına engel olmayın. Kızdığınızda size açıklama yapmaya çalışması da kendini savunmak istemesinden gelir, onu dinleyin.

Çocuklarda Sorun Çözme

4- Çocuklar da Sorunları Çözebilir

Anne ve baba işte bu noktada büyük hata yapıyor. Çocuklar da sorun çözme yetisine sahiptir. Ancak ebeveynler sürekli onların yerine sorunları çözdüğü için bir süre sonra çocuklar sorunlardan kaçmaya başlar. Çözebileceği sorunlar olduğunda onları sorunuyla baş başa bırakmaktan çekinmeyin.

Cocuklarda Tepki Gösterme

5- Tepki Göstermelerini Önlemeyin

Minikler tepkisel canlılardır. Her şeye ama her şeye tepki gösterebilirler. Onları susturmayın ve edilgen bir bireye dönüşmelerine neden olmayın.

Mukemmel Cocuk Olma

6- Mükemmel Olmalarını Beklemeyin

Elbette çocuklar hata yaparak büyür ve hayatı öğrenir. Kimse mükemmel değildir. Bu yüzden çocuğunuzun da mükemmel olmasını beklemeyin. Kusurları, hataları mutlaka olacaktır.

cocuklarda kisilik gelisimi

7- Kişiliklerini Ortaya Koymalarından Rahatsız Olmayın

Çocukların kişiliklerine göre davrandığını biliyor musunuz? Karakteristik özellikleri küçük yaşlarda kendini belli eder. Bunu önlemeye ve sizin tercihlerinize her daim uymasını sağlamaya çalışmayın.

cocuklarinizla konusmak

8- Çocuğunuza Nedenini Açıklayın

Eğer çocuğunuza karşı “soru sorma, sadece yap” tavrı içindeyseniz kısa sürede sorgulamadan her şeyi kabullenen bir bireye dönüşür. Bunu önlemek için çocuğunuza açıklama yapmaktan kaçınmayın. Odasına gitmesini istediğinizde, bunu neden istediğinizi birkaç cümle ile açıklayın.