Emzirme Döneminde Göğüs Bakımı ve Meme Temizliği

Doğumdan sonra dikkat edilecek en önemli konulardan biri de emzirme ve meme temizliğidir. Emzirme döneminde annenin göstereceği hijyen, hem kendisini hem de bebeğini pek çok hastalıktan korumasına yardımcı oluyor. Emzirme konusunda yapılan hatalar yüzünden çoğu anne meme ucu çatlakları ile karşılaşır. Sık sık duş alma ve memeleri saran sutyen kullanmak meme bakımı için son derece önemli adımlardır.

Emzirme dönemindeki annelerin en fazla şikayet ettiği konulardan birisi de göğüslerinin uç kısımlarında meydana gelen yaralardır. Emzirme dönemi içerisinde birçok kadının başına gelen bu yaralar aslında ufak tefek yöntemler ile ortadan kaldırabilir. Daha dikkatli davranarak tavsiye edeceğimiz ipuçlarını uygularsanız kısa bir süre içerisinde bu sorunun ortadan kalkmasını ya da oluşmasını engelleyebilirsiniz.

1. Hijyen Sağlayın

Emzirme sonrasında meme uçlarınızı hassas bir şekilde kurutun. Kurutarak bakım yaptıktan sonra sütyeninizin içine de temiz ve hijyenik bir bez ya da ped koyarak meme uçlarınızın tekrar ıslanmamasını sağlayın. Süt sızdıkça koymuş olduğunuz bu bezleri değiştirin. Memelerinizi kurutmak için isterseniz birkaç dakika açıkta bırakarak hava ile kurumasını da sağlayabilirsiniz.

meme bakımı

2. Duş Alırken Dikkatli Olun

Meme uçlarınızın sürekli aşırı kuru kalmaması için, duş aldığınız sırada sabun kullanmaktan uzak durmanız gerekmektedir. Sabun yerine bol su ile memenizi temizlemelisiniz.

3. Ellerinizi Kullanın

Memelerinizin aşırı sütle dolması gerginliğe sebep olabilir. Bu yüzden bazı durumlarda memelerinizi elinizle sağabilirsiniz. İşlem sayesinde gerilme ortadan kalkar ve süt daha rahat bir şekilde akmaya başlar.