Bebeğe Alınması Gereken İlk Oyuncaklar Nelerdir?

Çocuk gelişiminde önemli bir yere sahip olan oyuncakların seçiminde ebeveynlerin dikkatli davranması gerekir. Çocuğunuzun oyuncaklarını seçerken yaş aralığı neyse ona göre olan ürünleri tercih etmelisiniz. 1 yaşındaki bir bebeğe 3 aylık olanlar için uygun görülen bir oyuncak almamalısınız. Dünyaya yeni gelmiş olan bebeğiniz için ilk etapta dikkatini çekecek olan müzik kutuları ve çıngıraklar alabilirsiniz.

Bebeğinize aldığınız oyuncaklar bebeğinizin hem psikolojik hem fizyolojik gelişimi için oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeğinize oyuncak seçerken onun yaşına ve yeteneklerine uygun becerilerini geliştirecek seçimler yapmanız önerilir. Özellikle ilk aylarda alınan oyuncaklar bebeğin ilk gelişimini tamamlaması açısından büyük rol oynar. Peki, bebeğinize alacağınız neler olmalıdır?

Yeni Doğan Oyuncak Secimi

Sallanan Oyuncaklar

Bebeğin etrafını fark etmesi ilk olarak görme duyusuyla başlar. Bu nedenle bebeğinize alacağınız ilk oyuncaklar göz hizasında sallanabilen oyuncaklar olmalıdır. Bebeğin oyuncağa alışması biraz zaman alabilir ve ilk başlarda biraz tepkisiz kalabilir ancak zamanla gözleri ve oyuncak arasında kurduğu ortak bağ sayesinde bu tür oyuncaklardan keyif alacaktır.

Yeni Doğan Oyuncaklari

Sesli Oyuncaklar

Bebeğin duyu hissinin gelişmesi anne karnındayken başlar. Dünyaya geldikten sonra bu gelişim hızla devam eder. Bebek gördüğü şekiller kadar duyduğu seslere de çok duyarlıdır. Sesli oyuncaklar bebeğin duyu hissini geliştirerek farklı sesleri tanımasına yardımcı olur. Özellikle uyumadan önce bebeğinize dinleteceğiniz huzur veren sesler bebeğin sağlıklı bir uyku uyuması için oldukça faydalıdır.

bebek oyuncaklari

Sesli ve sallanan oyuncakların renkli seçilmesi bebeğin oyuncağa olan dikkatini daha çabuk toplamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca anne ve babanın bebekle olan iletişimi,  ona dokunması ve onunla konuşması ona gösterdiği sevgi de bebeğin duyu gelişimine yardımcı olan oyuncaklar kadar faydalıdır.

bebek oyuncaklari nasil secilir