Yeni Babalara Tavsiyeler

Gebelik döneminde ilk defa bebek sahibi olacak olan çiftlerde baba adayı da en az anne adayı kadar heyecanlanır. Dönüm noktası olan gebelikte anne adayı ile bebek arasında olan özel bağ doğuştan kazanılsa da baba adayında bu durum daha zordur. Bu yüzden bebeğinizi anne karnında sevmeye ve onunla konuşmaya başlamalısınız. Bu sayede doğum gerçekleştiğinde bebeğinizle aranızdaki özel bağ kendiliğinden oluşacaktır.

Anne adaylarının en güzel dönemlerinden biri olan gebelik baba adaylarının hem mutlu olduğu hem de hafif kıskançlıkların başladığı bir dönemdir. Her ne kadar doğum yapma ve hamile kalmak zorunda olmadıkları için mutlu olsalar da tüm ilginin anne adayının üzerinde olması baba adayı için olumsuz bir durumdur. Baba adayları bu tavsiyeler sayesinde anne adaylarına daha çok bağlanacaklar…

yeni babalara tavsiyeler

Bebeğinizle Oyun Oynayın

Bebeğiniz annesi ile özel bağını kıskanmak yerine, anne rahmine il düştü andan doğuma kadar her fırsatta onunla konuşun ve kendini tanıtın. Emin olun doğduğunda size karşı yabancılık çekmeyecek ve size daha çok düşkün olacaktır. Doğduktan sonra onunla oyun oynamaya özen gösterin. Herhangi bir zarar vereceğinizden ya da yanlış bir hareket yapacağınızdan korkuyorsanız tecrübeli olan babalardan yardım almayı deneyin.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra eşinizin tüm ilgisi bebeğe yöneldiyse eve sizi ihmal ediyorsa ona kırılmak yerine anlamaya çalışın ve onunla bu konuyu kırıcı olmadan konuşun. Bu şekilde hem size daha çok ilgi gösterecek hem de anlayışınız için teşekkür edecektir.

İlk defa bebek sahibi olan anne adaylarının ruh hali daha gelgitli olur. Bu yüzden eşinize ani sinir boşalmalarında kızmayın ve ona karşı olabildiğiniz kadar anlayışlı olun. Doğumdan sonra depresyona girmediğinden emin olun ve belirtilerini gördüğünüz anda doktora başvurun. Bebeği emzirmesinde yardımcı olun ve onu eğlendirmeye çalışın. Anne ve bebekle ilgilenirken evdeki diğer çocuklarla ilgilenmeyi de aksatmamalısınız.