Doğum Sancıları Nasıl Başlar?

Hamileliğin artık son haftasına gelindiğinde anne adayları her an vücutlarını dinlemeye başlar. Çünkü özellikle gebeliğin 38. Haftasının geride kalması ile birlikte doğumun gerçekleşmesine çok kısa bir süre kalmış demektir.

Doğumun başladığının en büyük belirtisi sancılardır. Sancıların başlaması ile birlikte artık vücut kendini doğum için hazırlamaya başlar. Zira sancıların nedeni de vücudun, özellikle rahim bölgesinin kendini doğum için hazırlamasıdır.

doğum sancıları nasıl başlar

Doğum sancısı öncelikle adet döneminde yaşanan sancılara benzeyen bir şekilde başlar. Karnın alt kısmı ve kasık bölgesinde meydana gelen sancı hafif bir şekilde başlar ve sonrasında şiddetli bir şekilde devam eder. Bu sancılara bir süre sonrasında kasılmalar da eşlik eder. Kasılmalar genellikle seyrek bir periyotla başlar. Sancıların artması ile birlikte kasılmaların da bu periyodu sıklaşır. Doğum yaklaştıkça kasılmalar ve kramp benzeri his çok daha yoğun bir şekilde hissedilmeye başlar.

Doğum Sancısı Ne Zaman Biter?

Bu sancı bel bölgesine doğru ilerleyen bir ağrıya da dönüşebilir. Özellikle karın kısmında bir sertleşme hatta taşlaşma hissi meydana gelir. Bel bölgesinde yoğun bir şekilde ağrı hissedilebilir. Bu ağrıların ve savcıların meydana gelmesinin nedeni rahim ağzının açılmaya başlamasıdır. Rahim ağzı yaklaşık 10 santimetreye kadar açılana dek sancılar devam eder. Pek çok kadın doğumun başlaması ile birlikte bu sancıların sona ereceğini düşünür.

Ancak doğum devam ettiği sürece ve  hatta tamamlanana kadar sancılar da devam eder. Doğumun tam olarak tamamlanmasının ardından sancılar da sona erer. Ancak bu sancılar ve kasılmalar nedeniyle annenin vücudunda çeşitli ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar da 1 ila 2 gün sonrasında hafifler ve sonrasında tamamen ortadan kalkar. Bu dönemde doktor tarafından annenin en az bir hafta istirahat etmesi önerilir.