Çocukların oyunlar oynaması ebeveynler tarafından yalnızca oyun olarak görülür. Ancak çocukların oyun oynamaları yalnızca eğlenceden ibaret değildir. Bilimsel araştırmalar oyunların çocuklar üzerinde psikolojik, duygusal ve sosyal gelişiminde büyük katkı sağladığını göstermiştir. Çocuklar oyun oynarken aynı zamanda sosyalleşerek oyun ve oyuncaklar sayesinde kas gelişimlerini de geliştirirler.

Paylaşmak, sevinmek, rekabet etmek ve kazanmak gibi duyguları eğitici oyun ve oyuncaklar sayesinde çocuk yaşta öğrenirler. Bu tür oyunlar çocukların geleceğe kendilerini hazırladıkları en güzel oyunlardır. Çocukların oynadıkları oyunlar ve oyuncaklar ise dönemsel olarak değişkenlik gösterecektir. Değişim çocuğunuzun büyüdüğünü gösterir. Çocuklar yaşları geçtikçe farklı oyunlara ve oyuncaklara ilgi duymaya başlarlar.

Yaş gruplarına göre oyuncakların ayrılmasının sebebinin altında da bu yatmaktadır. 4 yaşındaki bir çocuğun oynadığı oyun ile 8 yaşındaki bir çocuğun oynadığı oyun ve ilgi alanları sadece ufak benzerlikler gösterirler. Aynı ilgi alanlarına ve oyuncaklara yönelmezler.

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklar için oyun oynamanın önemi büyük olduğu için oyuncakların da bu oyunlar içinde kullanılması önemlidir. Çocuklara oyuncak alırken dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar bulunmaktadır.

Çocuğa oyuncak alırken öncelikle eğitici oyun ve oyuncaklar almalısınız. Uygun oyuncağı bulabilmek için ise yaş grubunu göz önünde bulundurmalısınız. Hangi yaş grubuna hitap ettiğini bilmediğiniz bir oyuncak çocukların işine yaramayabilir. Örneğin 3 yaşındaki bir çocuğa 6 aylık bebeklerin oynayacağı oyuncaklar alırsanız bu oyuncak bir işe yaramayacaktır.

Pahalı oyuncaklar almak yerine işlevsel oyuncaklar almanız daha mantıklıdır. Çocuklar oyuncakların fiyatıyla çok fazla ilgilenmezler. Onların ilgisini çeken şey oyuncağın kalitesi ve fiyatı değildir. Oyuncak ile neler öğrenebileceklerine bakarlar. Bu sebeple alışveriş yaparken buna dikkat etmelisiniz.

Güvenlik çocuk oyuncakları seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktadır. Üzerlerinde sağlık onayı olmayan oyuncakları ve çocukların yutabilecekleri malzemelere sahip oyuncakları kesinlikle çocuğunuza almamalısınız.