Bebek Dönencesi

Bebekler için tasarlanan dönenceler pek çok açıdan büyük faydalar sağlayabiliyor. Bebeklerin kas gelişimini, duyu gelişimini güçlendirmeye yardımcı olan renkli dönence çeşitleri aynı zamanda gaz sancısı yaşamalarını da azaltabiliyor. Aileler dönencelerin zararlı olabileceğini düşünse de aksine son derece faydalı objeler olduğunu söyleyebiliriz.

Zararlı mı, yoksa faydalı mı? Anneler bebekleri için alacakları her objeyi önce bu açıdan değerlendirir. Bebekler için hazırlanan tasarımlardan biri de bebek dönenceleri… Bebeğiniz için mutlaka dönence alın! Neden mi? Çünkü dönencelerin tek görevi bebeğinizi oyalamak değil. Bilmediğiniz faydalarını sizlere aktaracağız. Böylece neden bu tavsiyede bulunduğumuzu çok daha iyi anlayacaksınız.

Bebek Dönencesi

Dönence Bebeklerin Görsel Algısını Güçlendiriyor!

Bildiğiniz gibi bebekler doğumdan sonra da gelişimlerini sürdürürler. Eğer doğru nesneleri kullanırsanız bebeğinizin doğum sonrası gelişim sürecini de desteklemiş olursunuz. Dönenceler de bebeklerin görme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Renkleri ayırt etmesine de yardım eden dönenceler bebeklerin çok daha keyifli bir şekilde zaman geçirmesini sağlayabiliyor.

Bebek Dönencesi Cesitleri

Dönence Bebeklerin Kas Gelişimini Destekler!

Doğumdan sonra kasları gelişmeye devam eden bebeklerin bu gelişimini bazı nesnelerle de desteklemek gerekiyor. Dönenceler de kas gelişimi konusunda bebeklere yardım eden objelerden biridir. Özellikle göz kasları gelişiminde harikalar yaratabiliyor. Gözleriyle dönenceyi takip eden bebekler bir süre sonra uzanmaya ve dönenceye dokunmaya çalışacaktır. Böylece vücut kasları da gelişmeye başlayacak.

Uzaktan Kumandali Bebek Dönencesi

Dönence Bebeklerin Duyularını Harekete Geçirir!

Eğer sesli bir dönence tercih ederseniz bebeğinizin duyma algısın da geliştirecektir. İşitme duyusunu geliştiren dönenceler bebeğinizi sakinleştirmeye de yardımcı olur. Ayrıca dönenceyi izleyen bebekler bacaklarını sürekli hareket ettirecektir. Bu vücut hareketleri gaz sancısını da (bkn: gebelikveannelik.com/bebeklerde-gaz-sancisi ) azaltıyor ve bebeklerin kolaylıkla gaz çıkarmasına yardımcı oluyor. Belki de dönencelerin en büyük faydası budur!

Bebek Dönencesi Tavsiye

Bebek Dönencesi Nasıl Olmalı?

Bebekler doğduktan sonra ilk 40 gün siyah ve beyaz renkte dünyayı görürler. 40 gün sonra da sarı, kırmızı, yeşil ve mavi renkleri görmeye başlarlar. Bu yüzden dönencenin de bu renkleri taşıyor olması gerekiyor. Sadece iki renkli olanlardan uzak durun. Pastel tonlar yerine canlı renk tonlarına sahip olan dönenceleri tercih edin.

Uzaktan kumandalı olan modeller de çok daha doğru bir tercih olabilir. Siz yarım saatlik bir işinizi halletmek için odadan ayrıldığınızda, bebeğinizi oyalama ve keyifli zaman geçirmesini sağlama görevini dönenceler üstlenecektir. Tek hareketle, yerinizden kalkmadan dönenceyi çalıştırabilmeniz için uzaktan kumandalı bir modeli tercih edin.

Güvenli bir kullanım özelliğine sahip olmalı. Parçaları sağlam olmalı ve kolaylıkla yerinden çıkmamalı! İlk etapta bebeğiniz dönenceye erişemeyebilir. Ancak zamanla büyüyecek ve eline almak isteyecektir. Bu durumu düşünerek sağlam olan modelleri seçmelisiniz.