Anomali Tarama Testi Ayrıntılı Ultrasonografi

Hamileliğin belirli dönemlerinde yapılan testler ile anne karnında olan bebeğin sağlık durumu hakkında çeşitli bilgiler edinebilirsiniz. Bu testlerden biri de ayrıntılı ultrasonografi testidir. Bebeğin ellerinden gözlerine, kalp damarlarından dudak dokusuna kadar pek çok organının ve dokusunun görüntülenebildiği anomali testi aynı zamanda bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının miktarı hakkında da bilgi edinilmesini sağlayan bir testtir.

Anomali taraması olarak da adlandırılabilen ayrıntılı ultrasonografi hamileliğin 18. haftası ile 23. haftasında yapılır. Anomali taraması yapılmasının amacı anne karnındaki bebeğin organlarının ve gelişiminin ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmesidir. Ultrason muayenesi ile yapılan tarama testinde bebeğin pek çok organı görüntülenebilir.

Anomali Tarama Testi

Ayrıntılı Ultrasonografi ile Neler Görüntülenir?

Bebeğin beyin dokusu

Omurgası

Elleri ve ayakları

Kolları ve bacakları

İskelet sistemi ve göğüs kafesi

Yüzü, gözleri ve dudakları

Midesi ve bağırsakları

Böbrekleri ve mesanesi

Kalbi ve kalpten çıkan damarlar

Göbek kordonu

Plasentası

Amniyon sıvısının miktarı

Ayrıntılı Ultrasonografi

Anomali Tarama Testinin Önemi Nedir?

Tüm bu organ ve dokular incelenerek bebekte herhangi bir anomalinin olup olmadığı incelenebilir, tespit edilebilir. Elbette her anomali için önlem anlamında bebek anne karnındayken müdahale edilmesi mümkün olmaz. Ancak bazı durumlarda müdahale edilebilir. Örneğin bebeğin anne karnında içinde bulunduğu sıvı olan amniyon sıvısının azalmış olması durumunda bazı şüpheler doğabilir ve çeşitli tedbirler alınabilir. Bu yüzden tüm anne adaylarının bu testi mutlaka zamanında yaptırması gerektiğini bilmenizi isteriz.