Hamilelikte Suyun Azalması Nedir?

Anne adaylarının korkulu rüyalarından biri de amnion sıvısının yani gebelik suyunun azalmasıdır. Hamilelikte suyun azalması aslında çok sık rastlanan bir durum değil. Fakat anne adayları gebeliğin çeşitli dönemlerinde bu kaygıya kapılabiliyorlar. Gebelik suyunun azalıp azalmadığı ultrason muayenesinde kolaylıkla anlaşılır. Eğer rutin olarak muayenelerinize gidiyorsanız bu konuda hiçbir endişe yaşamanız gerekmez ve çünkü doktorunuz suyun azalıp azalmadığını kolaylıkla anlayacaktır.

Hamilelik esnasında bebek anne karnındaki amnion sıvısı içerisindedir. Halk arasında gebelik suyu olarak adlandırılan amnion sıvısı çeşitli nedenlere bağlı olarak azalabilir. Hamilelik suyunun azalması olgohidramnios olarak adlandırılır. Gebelik suyunun azalarak tamamen bitmesine ise anhidramnios adı verilir.

Hamilelikte Suyun Azalması

Hamilelikte Suyun Azalması Nasıl Önlenir?

Gebelik süresinde suyun azalmaması için alınabilecek önlemlerin maalesef çok fazla olmadığını belirtmeliyiz. Her gün en az 2,5 litre su tüketimi alınabilecek önlemlerden en önemlisidir. Günlük öğünlerde de çorba gibi katı gıdalarla beraber mutlaka sıvı gıdalar da alınması önerilir.

Ayrıca protein bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi de yine alınabilecek önlemler arasında yer alır. Tansiyonun yükselmemesini sağlamak da önemli tedbirler arasında bulunmaktadır. Doktor tarafından önerilen beslenme şekli, tüm bu tehlikelerden de gebelik süresi boyunca uzak kalmanızı sağlar.

Gebeliğin Son Ayında Suyun Azalması

Gebeliğin son ayında suyun azalması halinde doğuma yakın bir dönem ise bebeğin sezaryen ile alınması sağlanabilir. Doğum için henüz erken olan bir dönemde ise amniyoinfüzyon olarak adlandırılan bir yöntem uygulanabilir. Bu yöntemde amnion boşluğuna ulaşılır ve su verilir. Fakat dünya genelinde bu yöntemin pek uygulanmadığını, sadece zaruri durumlarda ve büyük risklerde uygulandığını bilmenizi isteriz.

Gebelikte Suyun Azalmasının Belirtileri

Hamilelikte Suyun Azalmasının Belirtileri Neler?

Hamilelikte suyun azalmasına dair belirtiler anne adayı tarafından anlaşılması neredeyse imkansızdır. Sadece vajinadan gebelik suyunun akması durumunda anne adayı suyunun azaldığının farkına varabilir. Bu teşhisin konulması için ultrason ile muayene şarttır. Vajinal muayenede dahi suyun azalmasına dair herhangi bir belirtiye rastlanmaz.

Ancak ultrason muayenelerinde bu durum hemen fark edilebilmektedir. Gebelik süresi boyunca rutin olarak ultrason muayenelerinin yapılmasının önerilme nedenlerinden biri de budur. Tüm anne adayları gebelik süresinde ultrason muayenelerini asla ihmal etmemeli ve muayene günlerini aksatmamalıdır!

Hamilelikte Suyun Azalmasının Sebepleri

Hamilelikte Suyun Azalmasının Sebepleri Neler?

Hamilelikte suyun azalması pek çok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. En sık karşılaşılan sebepler ise şunlardır:

 • Bebekte gelişme geriliği olması
 • Bebeğin suyunun doğum öncesinde, erken gelmesi
 • Bebekte böbrek ve idrar yolu ile ilgili anomali bulunması
 • Kromozomlarla ilgili çeşitli anomaliler
 • Hamilelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)
 • Amnion zarının yırtılması
 • Uteroplasental yetersizlik durumları
 • İkiz veya üçüz gibi çoğul gebelikler
 • Gün geçmesi (gün aşımı)
 • Annede şeker hastalığının olması (Diabet)
 • Lupus (SLE)