Meningokok B Aşısı Nedir?

Çoğu zaman ölümle sonuçlanan menenjitin nedeni olan Meningokok virüsü, çocuk ve yetişkinlerde meydana gelerek sakatlığa neden olabilir. Meningokoksemi hızlı yayılan bir hastalık olması nedeniyle erken teşhis ve tedavi hayat kurtarır. Grip gibi başlayan bu hastalık mor haklarların oluşması ile ilerler. Bebeğini ve kendi korumak isteyen herkes bu aşıyı olabilir.

Bugüne kadar uygulanmakta olan Meningokok aşılarının neredeyse tamamının B tiplerine karşı etkisi olmadığı gibi, aynı zamanda 10 yaş altındaki çocuklara da herhangi bir etkisi bulunmuyordu. Tüm bunlar ortadayken doktorların ve ailelerin ısrarla dörtlü aşıları yaptırmaları boşuna giden iğneler ve masraflar anlamına geliyordu. Gelişmiş dünya ülkelerinde Meningokoklar yalnızca B tipi hastalık ve salgın yapmaktadır.

Meningokok B Aşısı

Uzun yıllardır yapılan bu yanlışın arkasında yalnızca doktorlar değil, doktorlara bu bilgileri sağlıklı şekilde aktarmayan aşı firmaları da vardır. Novartis’in geliştirdiği Bexsero aşısı ise B tipi Meningokok’lara karşı bağışıklık sağlayıcı ve 2 aylık çocuklar üzerinde de uygulanabilen bir aşı olarak ortaya çıkmıştır.

Meningokok B Aşısı Yan Etkileri

Bu aşı diğer aşı türlerinde olduğu kadar yan etkilere sahip olup, çok tehlikeli olmayan yan etkilere sahiptir. Aşı yapılan bölgede ufak kızarıklık ve cildin hassaslaşması durumları gözlemlenebilir. Uygulanan farklı bir aşı ile birlikte yapılırsa kişinin bünyesinde yüksek ateşe yol açabilir.

Aşının yan etkilerinin azaltılması için diğer aşılar ile birlikte uygulanacağı zamanlar iki aşı arasında en az 1 ay süre olduğu takdirde uygulanmalıdır.