Anne Sütünü Artıran Bitki Çayları

Çok sayıda anne, sütünün yetersizliğinden şikayet ediyor. Oysa bazı gıdaları tüketerek ya da bazı bitki çaylarını içerek yetersiz olan süt miktarınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Son derece lezzetli olan bu çaylar süt arttırmanın yanı sıra pek çok fayda da sağlayabiliyor. Anne sütünü arttırmanın en önemli yollarından biri de gün içerisinde bol miktarda su tüketmektir.

Son yıllarda annelerin yakın markajında, anne sütü çayı olarak da adlandırılan bazı bitkisel karışımlar var. Bilindiği yüzyıllardır insanlar şifayı bitkilerde arar. Doğru bitkinin doğru zamanda, doğru miktarda kullanılmasıyla şifanın elde edilmesi de sağlanabilir. Bu noktada anne sütünü arttırmak için de emziren anneler şifayı doğada arıyor. Elbette anne sütünü arttıran pek çok bitki mevcut... Anne sütü çayı olarak adlandırılan bitkiler de bunlar arasında yer alıyor.

Anne Sütü Çayı

Anne sütü çayı olarak adlandırılan pek çok bitki çayını piyasada bulabilirsiniz. Fakat bu ürünlerin içeriklerine dikkat etmeden, katkı maddesi içerip içermediğinden emin olmadan asla kullanmayın! Peki, anne sütünü neler arttırır? Hangi bitki çayları “anne sütü çayı” kategorisinde değerlendirilebilir? İşte yanıtlar…

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar ve Bitkiler

sut artiran rezene cayi

Rezene

Rezenenin anne sütünü ciddi oranda arttırdığı biliniyor. Çay yerine rezene çayı hazırlayarak tüketebilir ve bu sayede rezenenin sağladığı faydalardan istifade edebilirsiniz. Rezene hem sütü arttırıyor hem de sütün yağ miktarını yükseltiyor. Ayrıca süt aracılığı ile bebeğe geçerek bebeğin sindirim sorunları yaşamasını ya da beslenme sonrası hazımsızlığını önleyebiliyor.

anne sutunu artiran ihlamur cayi

Ihlamur

Sütü arttıran çaylar arasında ıhlamur da bulunuyor. Günde iki ya da üç fincan ıhlamur çayı içerseniz süt arttırıcı özelliğinin yanı sıra yatıştırma ve sakinleştirme özelliğinden de istifade edebilirsiniz. Stresiniz azalacağı için sütünüzün artması da çok kolay gerçekleşebilecek.

hurma ve incir

Hurma ve İncir

Kuru hurma ve kuru incir tüketerek de süt arttırıcı etkilerinden faydalanabilirsiniz. Eğer bu gıdaları yiyerek tüketemiyorsanız toz haline getirilmiş formunu satın alabilirsiniz. Sıcak su ile karıştırarak mükemmel bir çay elde edebilir, bu sayede hurma ve incirin faydalarından siz de istifade edebilirsiniz.

Tavsiye: Sütünüzü artırmak için ne yapacağınız konusunda hala kararsızsanız sizin için hazırladığımız Anne Sütünü Arttıracak 7 Öneri yazımızıda inceleyebilirsiniz.