Sezaryen Doğum Kaç Saat Sürer?

Artık anne adayları pek çok nedene bağlı olarak sezeryan ile doğum yöntemini tercih edebiliyor. Sezeryan ile doğum kimi zamanlarda zorunlu bir hal de alabiliyor. Anne adayının rahim yapısının normal doğum için uygun olmaması ya da farklı risk çeşitleri doktor tarafından sezeryan ile doğum kararı alınmasını beraberinde getirebiliyor.

Bu noktada sezeryanla doğumun ne kadar süreceği  hamile olan kadınlar tarafından merak ediliyor.

Öncelikle sezaryenle doğumun acil ya da sakıncalı bir durum meydana gelmediği sürece hamileliğin 38. Ya da 39. Haftasında gerçekleştirildiğini bilmenizde fayda var. Ancak anne adayının ya da bebeğin sağlık durumu ile ilgili bir problem meydana geldiğinde daha erken bir dönemde de sezaryenle doğum gerçekleştirilebilir. Bu doğum yönteminde lokal anestezi uygulandığı için anne adayı herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Bu nedenle sezeryanla doğumun anneler için son derece konforlu bir süreç eşliğinde gerçekleştiğini belirtebiliriz.

Sezaryen Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Herhangi bir sıkıntı olmaması durumunda sezeryan ile doğum yaklaşık 45 dakika içerisinde tamamlanan bir süreçtir. Ancak öncesinde anne adayının bu doğum yöntemine hazırlanması gerekir. Bu nedenle yaklaşık olarak 2 saatlik bir süreci göze almanız lazım. İşlem her ne kadar kısa sürse de neticede bu doğum yöntemi bir ameliyattır. Dolayısıyla hastanın bu ameliyat için hazırlanması gerekiyor.

Bu noktada bazı testlerin uygulanmasına da ihtiyaç duyulabilir. Doktor tarafından doğuma başlamadan önce bu testlerin sonucunun görülmesi değiştirebilir. Herhangi bir sorun olmaması durumunda işlem başlar ve 45 dakika içerisinde tamamlanır. Lokal anestezi uygulandığında annenin ameliyattan sonra bilinci halen yerinde olacağı için hemen emzirebilir. Ancak annenin bir süre dinlenmesi ve istirahat etmesi gerektiği unutulmamalıdır. Anestezinin etkisi ameliyattan yaklaşık 15 dakika sonrasında geçer.