Doğum Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelik süresinde bazı olumsuz durumlar olduğu zaman anne adayına farklı doğum seçenekleri sunulur. İlk tercih edilen yöntem normal doğum yöntemidir. Sezeryan doğum yöntemi, anne adayında bazı sorunlar olduğunda tercih edilir. Sezeryanda iyileşme süresi uzun zamandır. Ağrısız doğum yöntemi ise Epidural anestesi ile anne adayı uyutulmadan yapılır. Suda doğum yöntemi de son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır.

Her kadının hayalleri arasında anne olmak ve annelik duygusunu yaşamak mutlaka yer alıyor. Ancak hamilelik ile birlikte hiç hesapta olmayan çeşitli endişeler de etkisini göstermeye başlıyor. Özellikle doğum yapmak ile ilgili korkuların hamileliğin ilk aylarında mutlaka aşılması gerekiyor. Bunun için farklı doğum yöntemleri tercih edilebilir ve bireyin en rahat şekilde doğum yapabileceğini düşündüğü metot secilmelidir.

Doğum Yöntemleri

Normal Doğum Yöntemi

Doktorlar olabildiğince bayanların "normal doğum" yapmasını öneriyor. Hem doğum sürecinin tam olarak yaşanabilmesi hem de bebeğin ilk aylarındaki psikolojik durumu açısından pek çok doğum yöntemi ile kıyaslandığında normal doğumun daha ideal bir tercih olabileceği karşımıza çıkıyor. Fakat çeşitli etmenler nedeniyle normal doğum kararının dışına çıkılabiliyor ve mecburi bir şekilde sezeryan ile doğum yapılması gerekebiliyor.

Sezeryan Doğum Yöntemi

Sezeryan ile doğum yapan kadınların normal doğum yapanlara nazaran daha az acı hissettikleri doğrudur. Ancak doğum sonrasında sezeryanlı bölgenin iyileşme süresi daha uzun olabiliyor. Çünkü bu yöntemde karın bölgesinde açılan bir kesiden bebeğin anne karnından çıkarılması gerekiyor. Yani cerrahi bir müdahale söz konusu oluyor. Dolayısıyla annenin doğum sonrası iyileşmesi bir müddet daha uzun sürüyor.

Doğum Cesitleri

Ağrısız Doğum Yöntemi

Ağrısız doğum (epidural anestezili doğum) ise son dönemde daha sık tercih edilmeye başlandı. Epidural anestezi altında doğumun yapılması sağlandığından anne adayının doğum esnasında acı hissetmesi mümkün olmuyor. Omurilik çevresinde bulunan zar, dışarıdan enjekte edilen bir ilaca maruz kalıyor ve vücudun belden aşağıda kalan bölümünde geçici his kaybı meydana getiriliyor. Bu sayede doğum gerçekleşiyor ancak anne adayının ağrı duymasının önüne geçilmiş oluyor.

Suda Doğum Yöntemi

Suda doğum da hem bebeğin anne karnındaki sudan direk suya geçmesi ile daha huzurlu bir şekilde hayata merhaba demesini sağlıyor hem de bayanların doğum esnasında daha az acı çekmesine olanak tanıyor. Bu anlamda ilk olarak yurt dışında uygulanmaya başlanan ve kısa zamanda ülkemizde de popülerlik kazanan suda doğum tekniği, anne adaylarının da ilgisini çekebiliyor. Uzmanlar tekniği incelediklerinde herhangi bir sakınca görmediklerini belirtti. Bunun ardından pek çok doğumhanede suda doğum uygulanmaya başlandı.