Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklar için tuvalet eğitimi almak sizin sandığınız kadar kolay değil. Bu yüzden sabırla onların tuvalet eğitimi almaya hazır bir yaşa gelmelerini beklemeniz gerekiyor. Bu süre geldiğinde de çocuğunuzu cesaretlendirmeli ve onunla konuşarak tuvalet eğitimini vermelisiniz. Yapılan en büyük hata ise çocukları bu konuda zorlamak! Uzmanlar çocukların asla zorlanmaması gerektiğini söylüyor.

Anne babalar çocuklarına tuvalet eğitimi vermek için sabırsızlanır. Genellikle hangi yaşta çocuğa bu eğitimin verilebileceği konusunda araştırma yapmaya başlarlar. Oysa çocuklar için tuvalet eğitimi yaşı aslında onların bu eğitimi almaya hazır oldukları yaştır. Ancak size göre çocuğunuz tuvalet eğitimini almaya hazır gibi görünse de mutlaka 2 yaşını doldurmasını beklemeniz gerekli! Uzmanlar 2 yaştan önce çocukların bu eğitimi alamayacakları görüşünde birleşiyor.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi İçin Çocuğunuzu Zorlamayın!

Uzmanların özellikle altını çizdiği önemli hususlardan biri de çocuğun asla zorlanmaması gerektiğidir. Çocuğunuz bu konuda hevesli olmalı! Eğer kendine güvenmiyorsa ve tek başına tuvalete gitmek istemiyorsa onu asla zorlamamak gerekiyor. Çünkü zorlamak onların psikolojilerini sandığınızdan çok daha fazla olumsuz yönde etkiliyor. Yapılan en büyük hata ise ağlamalarına rağmen çocukları oturakta kalmaya zorlamak oluyor.

Eğer çocuğunuz korkuyor ya da ağlıyorsa onu hemen oturağından kaldırmalısınız. Aksi halde tuvalet onun için bir kabusa dönebilir ve ebeveyn olarak bunu hiç istemezsiniz. Ayrıca çocuklar 2 veya 2,5 yaşındayken gündüzleri tuvalet eğitimini almış olabilir. Ancak geceleri uykularından uyandıklarında kendiliğinden tuvalete gitmelerini onlardan beklemeyin. Eğer geceleri için tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız bunun için en az 4 yaşına gelmelerini beklemeniz gerekiyor.  

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?

Tuvalet Eğitimi İçin Sabırlı Olun!

Çocuklar 5 yaşına gelmedikçe, tuvaletlerinin geldiğini anlıyor olsalar dahi kasları henüz tuvaletlerini tutabilecek güçte değildir. Bu yüzden alta kaçırma 5 yaşına kadar devam edebilir. Bu konuda asla çocuklarınıza kızmamalısınız. Çünkü alta kaçırma onların elinde olan bir durum değildir ve asla dikkat çekmek için yaptıkları bir davranış da değildir.

Eğer çocuğunuz her altına kaçırdığında ona kızarsanız, boşaltım sistemi ile ilgili problemler de yaşamasına neden olabilirsiniz. Çünkü çocuklarınız tuvaletini yapmanın yanlış olduğunu düşünecek ve psikolojik olarak bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Bu durumda tekrar beze dönmeniz de doğru değil. Bu küçük hataları bir süreliğine görmezden gelmelisiniz.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Öncelikle çocuğunuzla bu konuyu konuşmalısınız. Artık beze ihtiyacının olmadığını ve bunun çok güzel bir durum olduğunu anlatın. İlk denemeden birkaç gün önce konuşmaya başlamalısınız. İki veya üç gün boyunca artık beze ihtiyaç duymadığını ona hatırlatın. İlk gün ise çok önemli! Çocuğunuzun tuvaleti geldiğinde size söylemesi için onu cesaretlendirmeli, söylediğinde de överek, güzel sözlerle onu ödüllendirmelisiniz.

İlk 10 gün başarısızlıkla sonuçlanabilen girişimler olabilir. Önemli olan sinirlenmeden ve sabırsızlanmadan beklemeniz ve çocuğunuzu ilk günlerde tuvalette yalnız bırakmamanızdır. Ayrıca tuvaleti gelmeden onu götürmek ve oturağında yapana kadar beklemesini söylemek de büyük bir hata! Bu davranış çocuğunuzun tuvaletinin geldiğini sizden gizlemesine neden olabilir.