Anne Sütünü Arttıracak 7 Öneri

Doğumdan sonra bebeklerin düzenli olarak emzirilmesi gerekir. Fakat pek çok anne sütünün azalması ve kesilmesi nedeniyle bebeğini sadece birkaç ay emzirebiliyor. Oysa alacağınız basit önlemler ile sütünüzün çoğalmasını sağlayabilir, hatta kesilmesini geciktirebilirsiniz. Bu önlemler tahmin edebileceğiniz gibi yaşamınızın “mutfak” bölümünü ilgilendiriyor. İşte anne sütünü arttıran yöntemler!

Bazen beslenme hataları bazen de stres ve kaygı gibi ruh halleri anne sütünün ciddi oranda azalmasına sebep olabiliyor. Uzmanlar 2 yıl boyunca bebeklerin emzirilmesini öneriyor. Bu nedenle anne sütünü arttıran önerilere istisnasız tüm annelerin gereksinim duyduğunu biliyoruz. Peki, anne sütünü hem devamlı kılmak hem de süt oranını arttırmak için neler yapılabilir? İşte yanıtlar!

dogum sonrasi kilo vermek

1- Diyet İçin Çok Erken!

Eğer doğumdan birkaç ay sonra hemen diyete başlarsanız, sütünüzün azalmasına da şaşırmamanız lazım. Diyet ve kilo verdirdiği iddia edilen ilaçlar sütün azalmasına hatta kesilmesine dahi neden olabilir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için acele etmeyin, biraz daha beklemeniz gerekiyor. İlk bir yıl diyet yapmayın. 

bol su icin

2- Bol Su İçin!

Annelerin çoğu bol miktarda su içildiğinde sütünün doyurucu olmayacağını düşünür. Oysa bol miktarda su içmek hem anne sütünü çoğaltır hem de sütün besin değerlerini yükseltir. Bu nedenle günde en az 2,5 litre su içmelisiniz.

yogurt sut peynir

3- Kalsiyumu Sofranızdan Eksik Etmeyin!

Doğumdan sonra vücudunuzun en çok ihtiyaç duyduğu kalsiyumu sofranızdan hiç eksik etmeyin. Sabahları bol miktarda peynir, öğle saatlerinde bol miktarda süt ve akşamları da yine bol miktarda yoğurt tüketmeye özen gösterin. Birkaç gün içerisinde sütünüzün arttığını fark edeceksiniz.

a vitamini

4- A Vitaminine İhtiyacınız Var!

A vitamininin de sütü arttırdığı bilinir. Yeşil yapraklı tüm sebzeleri bolca tüketin. Kayısı ve havuç da tam bir A vitamini deposudur. 

cay kahve

5- Çay Ve Kahve Tüketimine Son!

Eğer sütünüzü devamlı kılmak istiyorsanız sadece sabahları bir bardak açık çay içebilirsiniz. Ancak sütünüzün miktarı tamamen azaldıysa hem çay hem de kahve ile vedalaşın. Çay ve kahve tüketmemelisiniz.

feslegen

6- Yemeklere Bir Tutam Fesleğen!

Fesleğenin anne sütünü arttırıcı etkisi çoktan kanıtlandı. Sadece çok fazla medyada yer almadığı için bilinmiyor. Yemeklerinize bir tutam fesleğen ekleyin. Daha lezzetli bir form kazanırken sütünüzü de arttıracaktır. Eğer tadı sizi rahatsız etmiyorsa, her sabah birkaç tutam fesleğen yiyin. Daha fazla faydasını göreceksiniz.

Arpa

7- Arpa Mucizesi!

Arpanın en hızlı ve en etkili şekilde anne sütü arttırdığı biliniyor. Ancak ülkemizde alkolsüz arpa suyu gibi içecekler bulmanız çok güç. Eğer bulma imkanınız varsa arpa tüketmeye maksimum özen göstertin. Mutlaka suyunu içmeniz gerekmiyor, arpa ile hazırlanmış olan yiyecekleri de tüketebilirsiniz.