Doğurganlığı Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Anne olma hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için siz de elinizi taşın altına koymalısınız. Her şeyi hazır beklemeyin. Alkol ve sigarayı bırakarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığını kazanarak işe başlayabilirsiniz. Özellikle 30’lu yaşlardaysanız doğurganlık düzeyinizi arttırmak için çaba göstermeniz gerekiyor. Aksi halde biyolojik saatinize yenik düşebilir ve bazı hayalleriniz için geç kalmış olabilirsiniz.

Eğer çocuk sahibi olamadıysanız ya da kariyer yapmak gibi nedenlerle anne olma hayalini sürekli ertelediyseniz biyolojik saatinizin hızla ilerliyor olması endişeye kapılmanıza neden olabilir. Haliyle doğurganlığı arttırmanın yolları nelerdir sorusunun yanıtı üzerine uzun araştırmalar yapmaya başlamakta haklısınız. “Haklısınız” diyoruz çünkü yapılan onlarca araştırma, 30’lu yaşların yarılanmasıyla beraber kadınlarda yumurta kalitesinin düşmeye başladığını ve doğal yollarla hamile kalma olasılığınızın düşmeye başladığını kanıtlıyor.

doğurganlığı arttırmak icin beslenme

Doğurganlığı Arttırmanın Yolu Beslenmeden Geçiyor

Peki, doğurganlık düzeyini arttırmak için 30’lu yaşlar çok geç mi? Elbette hayır. Yaşam alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yaparak doğal yollarla hamile kalma olasılığınızı güçlendirebilirsiniz. Bunun öncelikli şartı ise sağlıklı beslenmek! Öncelikle yeşil yapraklı sebzelere ve kısacası yeşilliklere masanızda bolca yer vermenizin vakti çoktan geldi.

Yeşil yapraklı sebzeler tam bir folik asit deposu. Hem hamile kalma olasılığını arttırıyor hem de gebelikte bebeğinizin anne karnındaki gelişimine yardımcı oluyor. Her ne tüketirseniz tüketin, mutlaka yanında yeşillikler olsun. Süt ürünleri de düzenli tüketilmeli. Vücudunuzun kalsiyum dengesini ancak bu şekilde koruyabilirsiniz.

Doğurganlığı Artirmak Icin Spor

Hareketsiz Yaşam Doğurganlığı Azaltıyor

Özellikle çalışma hayatı olmayan ev hanımlarının hareketsiz bir yaşam sürmeleri kaçınılmaz gibi görünse de bu bir kader değil! Her gün düzenli yürüyüşler yaparak metabolizmanızı hızlandırırken doğurganlık seviyenizi de arttırabilirsiniz. Unutmayın, hareketsiz bir yaşam hamile kalmanızı güçleştirebilir. Fakat vücudunuzu zorlayan ağır sporlardan da kaçınmalısınız.

Stresle Baş Etmeyi Öğrenin

Elbette yaşam stres kaynaklarıyla dolu... Bu yüzden “stresten uzak durun” önerisinde bulunmak pek anlam ifade etmiyor. Önemli olan stresle baş etmeyi öğrenmenizdir. Bu sayede döllenme olasılığı güçlenecek ve doğurganlık düzeyi de artacak. Stresin düşüncelerinizi ve yaşam kalitenizi hatta günlük hayatınızı etkilemesine izin vermeyin.

Stresle Baş Etmek

Sigara ve Alkolden Uzak Durun

İşte bu yapabilecekleriniz arasında yer alıyor. Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız bir seçim yapmak zorundasınız. Ya sizi gün be gün ölüme ve hastalıklara götüren sigara ve alkol kullanmaya devam edeceksiniz, ya da bebeğinizle mutlu ve umut dolu, hepsinden önemlisi sağlıklı bir yaşam süreceksiniz. Tercih sizin!

Anne Olma Hayali Hamile Kalmanızı Engelleyebilir!

Bu başlık aklınızı karıştırmış olabilir. Fakat yine bilimsel bir gerçekten söz ediyoruz. Uzun süre hamile kalamamış olan kadınların her ay “acaba hamile miyim”, “ben hiç anne olamayacak mıyım”, “nerede hata yapıyorum” gibi düşünceler içerisinde boğulup gitmesi, maalesef hamile kalmalarını engelliyor. Anne olmayı çok istiyor olabilirsiniz. Fakat yaşamınızı bu hayal üzerine kurgulamayın. Aksi halde bu hayal size büyük bir stres kaynağı olarak geri döner. Hayatın anne olmadan da gayet keyifle yaşanabileceği üzerine kendinizi adapte edin. Başaramazsanız psikolojik terapi alın. Psikolojik destek ile hayatta başaramayacağınız hiçbir şey yok. Yeter ki, duygu ve düşüncelerinizi doğru kanalize edin. Hayaller gerçekleşmediğinde strese dönüşebiliyor ve siz buna izin vermemelisiniz.