Bebek Odası İçin 5 Mobilya Fikri

Bebeğiniz için kullanışlı, ferah ve sağlıklı bir oda hazırlamak istiyorsunuz. Ancak bebek odası mobilyaları, evinizin diğer mobilyalarından çok daha titiz seçilmesi gereken ürünlerdir. Bu yüzden özellikle mobilya seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini, birkaç fikir önerisi eşliğinde sizlere aktarmak istedik!

Bebeğinizin odasını hazırlamaya başladığınızda sizi en çok düşündüren mobilyalar olacak. Özellikle ilk kez anne ve baba olacaklar daha önce bebek odası kullanmadıklarından, hangi mobilyalara ihtiyaç olacağını, hangi mobilyaların gereksiz olduğunu bilemiyor. Haliyle bebek odasını da gereksiz eşyalarla doldurmak istemiyor. Bu yüzden sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı bilgileri aktarmaya karar verdik. Böylece çok daha net tercihlerde bulunabileceksiniz.

Bebek Odası Mobilya Rengi

Bebek Odası Mobilya Rengi Ne Olmalı?

Mobilya modeli ya da tarzı konusunda tercihte bulunmadan önce renk seçimini yapmanız, işinizi bir hayli kolaylaştırır. Bebeğinizin odasının kasvetli ve karanlık olmasını istemezsiniz. Bu nedenle siyah, venge, koyu kahverengi mobilyalardan uzak durun. Bunun yerine açık ve yumuşak renk tonlarına yönelin. Beyaz mobilya pek tercih edilmez. Ancak krem rengi, inci beyazı ya da bej tonlarını seçebilirsiniz. Bu sayede ferah bir bebek odası sahibi olursunuz.

Bebek Odasi Şifonyer Modelleri

Şifonyerin Modeli Nasıl Olmalı?

Mühim mobilyalardan bir diğeri de şifonyerdir. Şifonyer modelleri arasında tamamı çekmeceli olan çok çeşit var. Ancak sizin tercihiniz bir tarafı çekmeceli diğer tarafı da dolap tarzında olan modeller olmalı. Çünkü çekmeceleri kıyafet bölümü olarak kullansanız da oyuncaklar için ekstra bir alana ihtiyacınız olacak. Bu yüzden şifonyerin dolap bölümünü oyuncak alanı olarak kullanmanız gerekecek. Yüksekliği de ideal boyutta olmalı.

bebek besik secenekleri

En Önemli Mobilya Bebek Yatağı!

Bebek odası mobilyaları zaten birkaç parçadan oluşuyor. En önemli parça ise bebeğinizin sağlıklı bir uyku süreci geçireceği yataktır. Bebek beşiği için kesinlikle ergonomik mobilyaları seçin. En ideal tercih, altında baza olan yatak tasarımıdır. Üst bölümü korumalı beşik olan bu yatakların altında çekmece formunda bir baza bulunuyor. Bebeğiniz büyüdüğünde üst tarafını çıkarıp alt bölümü yatak olarak kullanabiliyorsunuz. Bebeğiniz büyüyene dek de alt kısmı baza olarak kullanabilirsiniz.

bebek odasi raf secimleri

Bebeğin Odasında Güvenli Bir Alan Lazım!

Bebek odalarında mutlaka raf bulunması gerekiyor. Çünkü raflar bebeklerin erişemeyeceği yüksekliğe monte edilebilir. Bu sayede iki fayda sunar. İlki, bebek için güvenli bir alan oluşur ve bebeğinizin ilaçlarını, kremlerini rafta gönül rahatlığı ile muhafaza edebilirsiniz. Diğer faydası ise duvarların da kullanılabilir bir form kazanması ve ekstra bir mobilya alanına ihtiyaç kalmamasıdır.

oval besikler

Mobilyaların Köşelerine Dikkat!

Tercih yaparken maksimum özen göstermeniz gereken bir diğer konu da mobilyaların köşeleridir. Köşe bölümlerin mutlaka yuvarlatılmış olması gerekiyor. Aksi halde bebeğiniz çarpabilir ve hafif yaralanmalar yaşanabilir. Yuvarlatılmış köşeler ve kenarlar, mutlaka öncelikli beklentileriniz arasında yer almalı!