Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde mide bulantıları anne adaylarının kabusu haline geliyor. Hatta bu bulantılar, anne olmaya aday bir kadının sevincini ve heyecanını dahi tam olarak yaşamasını engelleyebiliyor. Aslında mide bulantılarını azaltmanın pek çok formülü var. Basit değişiklikler yaparak siz de sabahlarınızı kabusa çeviren bu mide bulantılarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. En azından azaltabilirsiniz.

Hamilelik sürecinin ilk haftalarından son günlerine dek çeşitli sıkıntılar yaşayacaksınız. Bunların arasında belki de sizi en çok zorlayan mide bulantılarınız olacak. Özellikle kokulara karşı yaşadığınız hassasiyet mide bulantılarınızı tetikleyebilir ve gebeliğin ikinci ayından itibaren mide bulantılarınız da artabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Ancak yapılan bilimsel araştırmalar, hamilelik döneminde yaşanan mide bulantılarının aslında sağlıklı bir bebeğe işaret ettiğini ortaya koydu. Bu araştırma sonuçlarını düşünerek kendinizi biraz olsun rahatlatabilirsiniz.

Elbette rahatlamanız için sadece düşünce gücünüzü kullanmayacaksınız. Yine bilimsel araştırmalar mide bulantılarını en azından azaltmak için pek çok şey yapılabileceğini ortaya koydu. Bunların tamamı bilimsel ve denenmiş yöntemlerdir. Siz de gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Demekten zarar gelmez!

Hamilelikte Mide Bulantısına Karşı Yapılabilecekler

Gebelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

  • Özellikle sabahları mide bulantılarınız artıyorsa, uyandığınızda yataktan kalkmadan önce birkaç adet tuzlu bisküvi yiyin. O sabahı daha rahat atlatırsınız.
  • Gün içerisinde daha az ancak daha sık yemek de mide bulantılarını azaltıyor hatta yok edebiliyor. Örneğin günlük öğün sayınızı 6’ya çıkarabilirsiniz.
  • Emin olun, mide bulantınızın artmasının nedeni su değil! Pek çok kişinin kapıldığı bu yanılgıya siz de kapılmayın ve su tüketiminizi azaltmayın. Su içmeniz, aksine mide bulantılarınızı yatıştırır.
  • Hiçbir zaman aç kalmayın ama çok fazla yemek de yemeyin. Masadan dolu bir mideyle kalkmayın.
  • Kuru kayısı, papatya çayı, nane çayı, ıhlamur ve tarçın mide bulantısına iyi gelir. Hamile olduğunuz için bunlardan bazılarından rahatsız olabilirsiniz. Aralarından size dokunmayan bir tanesini seçin ve günde bir defa içmeye özen gösterin.
  • Uyandığınızda yataktan hemen kalmayın, 10 dakika bekleyin ve sonrasında yavaşça oturma pozisyonu alın. 5 dakika daha bekledikten sonra yavaşça kalkın. Faydasını göreceksiniz.
  • Eğer kokular mide bulantınızı tetikliyorsa, bu dönemi atlatana dev maske kullanmayı deneyin. Böylece bazı gıdalardan da tiksinmemiş olursunuz ve daha sağlıklı beslenebilirsiniz.
  • Gebeliğin ilk 6 ayında çok yağlı gıdalar tüketmeyin. Özellikle her türlü kızartmadan uzak durmanızda fayda var.