Çalışan Anne Olmak

Çalışıyorsunuz ancak aklınız çocuğunuzda. Şu anda çocuğunuzla olmadığınız için kendinizi suçlu hissediyorsunuz. Kendinizi affettirmek için de akşam eve gittiğinizde çocuğunuza ne isterse vermeyi, ne isterse yapmayı planlıyorsunuz. İşte sizin hatanız bu noktada başlıyor. Çalışıyor olmanızın çocuğunuzun gelişimine olumsuz bir etkisi yok. Kendinizi suçlu hissetmeyi bırakın ve artık hayatın tadını çıkarın!

Çocuk sahibi olmak ve çalışıp çalışmamak konusunda her daim tereddüt yaşayan anneler eğer tercihlerini hem çocuklarını büyütmek hem de çalışmaktan yana kullanırsa bu durumda devreye suçluluk duygusu giriyor. Bir başka deyişle çalışan anne olmak aynı zamanda suçluluk hissi ile yaşanması anlamına geliyor. Çalıştığı için gün boyunca çocuklarının yanında olamadığı ve çocuklarının gelişimi ile yeterince ilgilenemediğini düşünen anneler suçluluk hissine kapılıyor.

Çalışan Anne Olmak

Sağlıklı Gelişim İçin Sürekli Evde Olmanıza Gerek Yok

Bu durum çocuklarının her istediğini yapmaları ve dolayısıyla şımarık çocuklar yetiştirmelerini de beraberinde getirebiliyor. Oysa bir çocuğun sağlıklı ve güvende bir ortamda yetişmeleri için kendilerini değerli hissetmeleri, güvende hissetmeleri ve mutlu olmaları yeterli… Eğer anne baba olarak bu üç önemli hissi çocuğunuzun yaşamasını sağlarsanız, gün boyunca yanında olmadığınız için gelişimlerinde bazı sorunlar olacağı endişesine kapılmanıza da hiç gerek olmayacaktır.

Çalışan annelerin çocukları ile daha fazla zaman geçirmeleri elbette önemli. Fakat onların kendilerini daha iyi hissederek daha sağlıklı bir gelişme sergilemeleri için günün 24 saati boyunca annelerinin yanında olmalarına hiç gerek yok. Bu durum faydadan çok zarar sağlayacaktır. Çünkü günün 24 saatinde anne ile zaman geçiren çocuğun başka bireylerle iletişime geçmesi güçleşir, sosyalleşmesi zorlaşır ve beraberinde hiç hesapta olmayan bazı problemler ortaya çıkabilir.

Çalışan Anne Olma Zorluklari

Annesi Çalışan Çocuklar Üzerine Yapılan Araştırmalar

Eğer bilimsel olarak da yapılan araştırmaları incelerseniz, tüm bu bilgileri doğrulayan pek çok araştırma sonucu görebilirsiniz. Şimdiye dek yapılan pek çok araştırmanın sonucundan çıkan ortak bilgileri sizler için hazırladık. Çalışan bir anne olmak ve çocuğun gelişimine dair bu notları okuyun ve konuyu yeniden kendi içinizde değerlendirin.

  • Çalışan bir anne olmak çocuğun gelişiminde gecikmeye neden olmuyor.
  • Çalışan ve çalışmayan annelerin çocukları arasında sosyal davranışlar, bilişsel yetenekler ve dil gelişimi bakımından en küçük bir fark dahi yok.
  • Çalışan anneler izin günlerinde çalışmayan bir annenin gün içerisinde çocuğuyla geçirdiği zamandan daha fazla vakit geçiriyor.
  • Çocukla kaç saat geçirildiği değil nasıl zaman geçirildiği daha önemlidir.
  • Çalışan anneler suçluluk duygusu nedeniyle evdeki kuralları kaldırıyor. Çocuğun gelişimine asıl zarar veren, hiçbir kuralı olmayan bir evde yetişmektir.

Çalışan Anne Psikolojisi

Gördüğünüz gibi çocuğun annesinin çalışıyor olması çocuğun gelişimine küçük bir olumsuz etki dahi yapmıyor. Önemli olan çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz ve ona değerli olduğunu hissettirmenizdir. Bu konuda sınırı çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Çocuğunuza değerli hissettirmek için onun istediği her şeyi yapmasına izin verirseniz, büyüdüğünde istediği herhangi bir şey olmadığında büyük çöküntüler yaşayacaktır. Bu yüzden sınırı çok doğru belirlemelisiniz.