Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kanda gebelik testi ( b-hCG ) hamileliğin en kısa sürede anlaşılmasını sağlar. Hamileliğin ilk haftasında yükselen HCG hormonu ölçülerek gebeliğin olup olmadığı anlaşılabilir. Gebeliğin ilk haftası genellikle adet gecikmesine denk geldiği için kanda gebelik testinin yapılması için en doğru zaman adet gecikmesinin beklenmesidir.

Hamileliğin en kısa sürede anlaşılabilmesi için kanda gebelik testinin yapılması gerekir. İdrar numunesi ile evde yapılabilen gebelik testleri daha geç netice alınmasını sağlar. Ancak kanda gebelik testi çok daha kısa sürede hamileliğin olup olmadığını gösteren, son derece güvenilir bir testtir. Bu test evde yapılamaz. Mutlaka bir sağlık kuruluşunda sağlık personeli tarafından, alınan kan numunesi kullanılarak yapılmalıdır.

Gebelikte Kan Testi

Kan Testinde Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Beta hCG ya da b-hCG olarak adlandırılan Human Coryonik Gonadotropin testi hamilelik döneminde yükselen HCG hormonunu ölçerek gebeliğin tespit edildiği bir testtir. Bu hormonun yalnızca gebelik döneminde yükseldiği düşünülür. Oysa bazı tümörler de vücuttaki HCG hormonunun yükselmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle bazı tümör tedavisi görenlerde gebeliğin anlaşılması için ultrasonografi görüntülenmesine de gereksinim duyulabilir.

Kanda gebelik testi gebeliğin olup olmadığını gösterir. Ancak normal, sağlıklı bir gebelik olup olmadığını göstermez. Çünkü mol gebelik, boş gebelik ve dış gebelik durumunda da vücuttaki HCG hormonu yükselir. Dolayısıyla yapılan test pozitif yani gebeliğin olduğu yönünde bir sonuç verir. Gebeliğin normal olup olmadığı ise hekim tarafından kısa bir süre sonra yapılabilecek yapılan bazı muayeneler ve tetkikler ile anlaşılabilir. 

Gebelikte Kan Testi Ne Zaman Yapilir

Kanda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kanda gebelik testi aç karnına veya tok karnına yapılabilir. Günün herhangi bir saatinde kan numunesi verilebilir ve test yapılabilir. Sadece bir tüp kan numunesinin alınması testin yapılabilmesi için yeterlidir. Kan numunesi, aksini gerektirecek bir durum söz konusu değilse koldan alınır.

Beta hCG testinin sonucuna tam olarak güvenilebilmesi için adet gecikmesinin beklenmesi gerekir. Adet gecikmesi öncesinde yapılan testte pozitif sonuç alınması durumunda bu sonuca güvenebilirsiniz. Ancak negatif sonuca güvenemezsiniz. Çünkü henüz vücuttaki HCG hormonu yükselmemiş ancak buna karşın hamilelik mevcut olabilir. Bu nedenle negatif sonuç alınması halinde adet gecikmesinin beklenmesi ve testin tekrarlanması gerekir.

Beta hCG Kan Testi

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yorumlanır?

Kanda gebelik testinin sonucu 0, 0,1, 0,01, 0,001 gibi farklı görülebilir. Bu durum testin yapıldığı laboratuvarlarda kullanılan ölçümlerden kaynaklanmaktadır. Her kadında hamile olmasa da HCG hormonu mevcuttur. Ancak çok düşük düzeydedir. Bu nedenle sonucun gebelik olmasa da “0” çıkmaması gayet normaldir. Sonucun pozitif olarak değerlendirilebilmesi için HCG hormonunun 20’nin üzerinde olması gerekir. Bazı sağlık kuruluşları laboratuvarlarında ölçüm sadece 5’in veya 50’nin üzeri olduğunda gebelik varlığının kabul edildiği yönünde olabilir.

Şüpheli bir durum olduğunda 2 gün sonra testin tekrarlanması istenir. Çünkü hamileliğin ilk haftasında yükselmeye başlayan HCG hormonu her 36 saatte bir tam 2 katına yükselir. Dolayısıyla 2 gün sonra yapılacak testte hormonun yükselip yükselmediği, gebeliğin olup olmadığına dair net bir gösterge olmaktadır.