Anne ya da baba olmaya hazır olmak çok önemli. Gebeliklerin planlı olması, ebeveynlerin daha bilinçli olmasını sağlıyor. Hem psikolojik hem de yaşam standardı anlamında hazır olmak herkes için bir artı. Bir çocuk sahibi olmadan önce hamileliğe hazırlık yapılmalı.

Hamileliğe Hazırlık Nasıl Yapılır?

Bir çocuk sahibi olmaya karar verildikten sonra doktora gidilmesi, her şeyi doğru yapacağınız bir döneme gireceğinizin işaretidir. Genellikle hamilelik haberinden sonra doktora gidiliyor fakat sağlıklı bir gebelik için doktoru önceden ziyaret etmek gerekli. Bebeğin sağlığı için son derece önemli olan folik asidin, gebelik öncesinde alınmaya başlanmalı.

Yumurtlama günleri hesaplanarak hamile kalmayı kolaylaştırabilirsiniz. Bununla birlikte alkol, sigara ve ilaç kullanımlarının terk edilmesi gerekiyor. Fazla kilo var ise diyet yapmaya yönelmek ve sağlıklı beslenmekte hem anne hem de bebek için doğru bir karar olacaktır. Ayrıca spor ve çeşitli egzersizlerde yapılabilir.

Anne adayında eğer tansiyon, şeker, anemi, guatır gibi rahatsızlıklar varsa, doktorla konuşup hamileliğe hazırlık için bir tedavi programı hazırlanmalı, gerekirse ilaçlar değiştirilmelidir.

Planlı gebelikler daha rahat ve sağlıklı geçer. Gebeliğe hazır olmak ve annenin kendini gerçekten hazır hissetmesi gerekiyor. Bu yüzden doktor ile birlikte hareket etmek en iyisi. Önce sevebileceğini uzman bir doktorunuz olsun. Sonrasında her şey yolunda gidecektir.