İÇERİK KATEGORİLERİ

Gebelik Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Kadınların hamilelik şüphesi doğduğunda yaptıkları ilk işlem genellikle evde uygulanabilen gebelik testlerini satın alarak test yapmak oluyor. Az miktarda idrar numunesi kullanılarak gerçekleştirilen bu testlerde hamile olunup olunmadığının anlaşılması gayet kolay.

Bu konuda en çok merak edilen hususlardan biri de gebelik testinin yapılması için aç karnına olmanın gerekip gerekmediğidir.

evde gebelik testi

Bu testler hamileliğin mevcut olup olmadığını kandaki ya da idrardaki hcg hormon seviyesini ölçerek söyleyebilir (degerler icin bknz: gebelikveannelik.com/beta-hcg-rakamlarina-gore-hamilelik-haftasi ). Bu oranın ölçülebilmesi içinde aç ya da tok karnına olup olmadığınızın hiçbir önemi yok. Yani hamilelik testleri hem aç karnına hem de tok olarak gerçekleştirilebiliyor. Bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmadığı için günün dilediğiniz saatinde idrar ya da kan numunesi ile yapılan bu testleri gerçekleştirebilirsiniz.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hamilelik testinin gerçek sonucu verebilmesi için adet döneminin beklemesi gerekiyor. Yaklaşık 3 ila 4 günde bir adet gecikmesinin meydana gelmesi durumunda sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilen gebelik kan testi ile hamile olunup olunmadığı öğrenilebilir. Ancak evde gerçekleştirilen ve idrar numunesi ile yapılan gebelik testlerinin gerçek sonucu verebilmesi için bir süre daha beklemek gerekiyor.

Çünkü her iki testi kandaki hcg isimli hormonu ölçülmesi ile sonucu gösterebiliyor. Bu hormonun kanda yükselmesi daha hızlı gerçekleşse de idrarda yükselmesi biraz daha uzun sürebiliyor. Bu nedenle eczanelerden temin edilen idrar ile yapılan gebelik testleri için adet döneminin üzerinde en az 1 haftalık zaman diliminin geçmesi gerekiyor.

Yani adetinizin bir hafta gecikmesinden sonra evde gebelik testi yapabilirsiniz. Son yıllarda yeni geliştirilen erken gebelik testi adını taşıyan testler de tercih edilebilir. Bu ürünler biraz daha erken dönemde gebelik tespiti için tercih edilebiliyor. Ancak bu testlerin gerçek sonuca verebilmesi için de adetin üzerinden en az 3 ila 4 gün geçmesi gerekiyor.

Daha detayli bilgi icin >> gebelikveannelik.com/hamilelik-testi


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR