Çocuklarda Yalan Söyleme

Çocuklar, ilgi çekmek için çoğunlukla yalan söyler. Doğru ve yanlışı ayırt etmeye başladıkları dönem 11 yaş civarıdır. Ailelerin, çocuklarının dürüst olmaları için onlara yaptıkları davranışların hatalı olduklarını güzel bir dille anlatmaları gerekir. Küçük çocukların çoğu bilinçsiz şekilde yalan söyler. Yaptığının doğru ya da yanlış olduğunu bilmez. Aileler, çocukları yalan dahi atsa, çocuktur deyip geçmemeli ve üzerinde hassasiyetle durmaları gerekir.

Yalan, karşıdaki kişiyi yanıltma, şaşırtma ve kendini güçlü gösterme açısından kullanılan bir durumdur. Küçük yaştan itibaren bireyler memnun olmadığı durumlar hakkında yalan söyleyebilir, kimi zamanda karşısındakine mükemmel bir portre çizmek için çaba sarf edebilirler. Miniklerin söyledikleri yalanlar ise yetişkinlere göre daha farklı boyutlarda olabilir. Hayal perest olarak nitelendirebileceğimiz bir yaş grubu içerisinde olabilen çocuklar, hayal gücünün de etkisiyle etrafındaki insanlara yalan söyleyebilirler. Uzmanların önerileri çocuğunuzun yalan söylediğini sezdiğiniz zaman ona sert bir şekilde uyarıda bulunmak yerine daha narin ve uyumlu davranmaları öneriliyor.

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar Neden Yalan Söylerler?

Genellikle kurduğu hayalleri yalanlarına taşıyan çocuklar, gerçekleşmesini istediği durumlar üzerine yalanlar söyleyebiliyorlar. Başta oyun gibi algılanan ve eğlenceli gelen yalan söyleme alışkanlığı belli bir zaman sonra gerçek dünyanın farkına varıp bu yanlışlarından dönmelerine sebebiyet verirken kimi zaman da bir uzmandan destek almalarına gerek olabilir.

Yalan Söylememeye Dikkat Edin!

Çocuklarda Yalan Söyleme

Çocukların anne ve babalarına yahut yakın çevresindekileri yalan söylemesi genellikle başarısızlıklarının üzerine öretmek ya da bulunduğu ortamda kendini beğendirmek için olabilir. Çocuğunuzu bu tür durumlarda başarılı yahut başarısız olduğunda bile koşulsuz seveceğinizi ona küçük yaştan itibaren aşılamalısınız. Böylelikle yalan söylemeye iten dürtüleri ortandan kaldırmak için bir adım atmış olabilirsiniz.

Yalan söylemeği alışkanlık haline getirmiş olan çocuklarda rastlanan bir bulguda anne ve babalarının da evde birbirlerine yalan söylüyor olmalarıdır. Çocuğun yalanla tanışmasına nende olan bu tür durumlar da hassas davranmalı yalanı hayatınızdan çıkarmalısınız.